Czesław Miłosz zostanie pochowany na Skałce
Pogrzeb Czesława Miłosza odbędzie się w piątek
27 sierpnia o godz. 13.00 na Skałce - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Zmarły 14 sierpnia w Krakowie poeta zostanie pochowany w tymczasowym sarkofagu w krypcie zasłużonych klasztoru oo. paulinów na Skałce. Wcześniej o godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza żałobna pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. kardynała Franciszka Macharskiego, który poprowadzi też uroczystości pogrzebowe na Skałce.
Na razie nie zostały ustalone szczegóły organizacyjne uroczystości. Wiadomo, że nie będzie konduktu żałobnego z kościoła Mariackiego na Skałkę. Noblista spocznie w krypcie, w tymczasowym kamiennym sarkofagu.
Pani Miłoszowa (Joanna, synowa poety) powiedziała, że ma deklarację amerykańskich kamieniarzy chcących wykonać sarkofag i przywieźć go do Krakowa - zaznaczył prezydent miasta. Stały sarkofag oraz część krypty, w której zostanie on ustawiony, będą dopiero projektowane w kilku wariantach.
Według Majchrowskiego w związku z uroczystością remont i porządkowanie krypty został odłożony na przyszły rok. Prace konserwatorskie będzie współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Prezydent poinformował, że urząd miasta powoła specjalny zespół, który zajmie się sprawami organizacyjnymi, ponieważ na uroczystości pogrzebowe przyjedzie bardzo wielu gości z całego świata.
Moim zdaniem dobrze stało się, że Czesław Miłosz spocznie na Skałce. Moja propozycja pochowania go w alei zasłużonych Cmentarza Rakowickiego wynikała z tego, że tym dysponowałem. Mogłem zaoferować aleję zasłużonych, natomiast nie mogłem zaoferować Skałki. Powiedziałem, że zrobię to co mogę, okazało się, iż jest możliwa Skałka i dobrze się stało - wyjaśnił Majchrowski.
Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł 14 sierpnia w Krakowie w wieku 93 lat.
Z inicjatywą pochowania go na Skałce wystąpiło do przeora klasztoru paulinów grono intelektualistów, twórców i osób z autorytetem publicznym. Inicjatywę poparł także "Tygodnik Powszechny". Przeor klasztoru oo. paulinów na Skałce proponował, by w tej sprawie powołać komitet społeczny.
Skałka to wzgórze obok Wawelu, na którym stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława oraz zabudowania klasztorne oo. paulinów.
Według legendy, na Skałce w 1079 roku zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego biskup krakowski Stanisław Szczepanowski. Od połowy XIII wieku ku czci św. Stanisława odbywają się w święto tego patrona w maju procesje z Wawelu na Skałkę.
Krypta zasłużonych w kościele na Skałce powstała w 1880 roku po uroczystościach związanych z 800-leciem śmierci św. Stanisława i 400-leciem śmierci Jana Długosza, którego prochy tu umieszczono. Obok niego spoczywają Wincenty Pol, Lucjan Siemieński, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski i pochowany w 1955 roku astronom Tadeusz Banachiewicz.