ŚwiatCzeska konstytucja pozwoli cywilom na użycie broni. To element walki z terroryzmem

Czeska konstytucja pozwoli cywilom na użycie broni. To element walki z terroryzmem

Czesi będą mieć konstytucyjne prawo strzelania do terrorystów. Odpowiednią poprawkę przyjął właśnie parlament. Praga rzuca w ten sposób wyzwanie Unii Europejskiej. Bruksela chce walczyć z terroryzmem ograniczając dostęp do broni.

Czeska konstytucja pozwoli cywilom na użycie broni. To element walki z terroryzmem
Źródło zdjęć: © Reuters
Jarosław Kociszewski

29.06.2017 | aktual.: 29.06.2017 15:04

Niższa izba czeskiego parlamentu przytłaczającą większością głosów przyjęła poprawkę do konstytucji, która daje obywatelom prawo użycia broni w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W praktyce oznacza to, że podczas ataku terrorystycznego strzelać do zamachowca będzie mógł każdy, kto legalnie posiada broń.

Poprawkę poparło 139 ze 168 posłów obecnych na sali. Sprzeciwiło się tylko 9. Akceptacja senatu i podpis prezydenta Milosa Zemana są już tylko formalnością. Czeski rząd planuje też zwrócić się do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o zablokowanie regulacji ujninych, które ograniczają prawo do posiadania i posługiwania się bronią przez myśliwych i kolekcjonerów.

Debata o broni z wyboramiu w tle

W ramach walki z terroryzmem Parlament Europejski, w marcu 2017 r. przyjął nową dyrektywę zabraniającą cywilom posiadania pewnych rodzajów broni automatycznej i składanej, a więc łatwej do ukrycia, broni długiej. Nowe prawo ma utrudnić przerabianie broni na ślepą amunicję i aktywację broni kolekcjonerskiej. Bruksela domaga się także lepszego nadzoru nad pozwoleniami na broń i wymiany informacji pomiędzy krajami członkowskimi.

- Nie chcemy rozbrajać obywateli w czasie, gdy sytuacja bezpieczeństwa w Europie pogarsza się – mówił Minister Spraw Wewnętrznych Milan Chovanec podczas debaty parlamentarnej. – Pokażcie mi jeden atak terrorystyczny w Europie dokonany z użyciem legalnie posiadanej broni.

Francja, a więc jeden z głównych celów terrorystów, domaga się ograniczenia dostępu do broni i popiera zaostrzanie przepisów. Kierunek przeciwny obrały Czechy, a więc kraj stosunkowo bezpieczny. Krytycy stanowiska Pragi podkreślają, że w wyniku ułatwienia dostępu do broni używać mogą jej zacząć ludzie bez odpowiedniego doświadczenia i wyszkolenia.

Liberalizacja prawa do posiadania broni w Czechach stanowi część walki o głosy przed zaplanowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. W tym niespełna 11-milionowym kraju wydano ponad 300 tys. pozwoleń na broń. O zwycięstwo walczą dwaj partnerzy koalicyjni, centrowe ugrupowanie ANO i socjaldemokraci premiera Bohuslava Sobotki.

politykaunia europejskaterroryzm
Zobacz także
Komentarze (255)