ŚwiatCzesi tną wywiad

Czesi tną wywiad


Ponad 100 pracowników czeskiego wywiadu wojskowego będzie musiało opuścić służbę - zdecydował minister obrony Jaroslav Tvrdik, o czym informuje w poniedziałek dziennik "Pravo". W ramach reorganizacji wojskowych służb informacyjnych minister postanowił zwolnić wszystkich, którzy przed rokiem 1989 współpracowali z ówczesnym kontrwywiadem wojskowym.

Obraz
© Jaroslav Tvrdik (AFP)

W rozmowie z dziennikiem "Pravo" minister obrony powiedział, iż chce, aby w wojskowych służbach informacyjnych pracowali wyłącznie tacy ludzie, którym można przyznać najwyższy stopień dostępu do tajemnic państwowych. "Nikt z tych, którzy przed rokiem 1989 byli w wywiadzie wojskowym, a jednocześnie współpracowali z kontrwywiadem, do nowej służby się nie dostanie" - stwierdził Tvrdik.

Wojskowy kontrwywiad Czechosłowacji (przed rokiem 1989) faktycznie kontrolował i kierował wojskowym wywiadem. Wielu agentów i szpiegów pracowało jednocześnie w obu tych służbach - twierdzą eksperci. Kontrwywiad wojskowy w komunistycznej Czechosłowacji był, jak twierdzą historycy, jednym z najważniejszych z aparatów represji działającym w środowisku wojskowym.

Na zwolnienie pracowników wywiadu (z reguły bardzo doświadczonych) Tvrdik zdecydował się, mimo że - jak stwierdził - ma świadomość, iż jakość pracy tej służby, przynajmniej na pewien czas, pogorszy się._ "NATO akceptuje fakt, że przez okres od 3 do 6 lat zdolności naszego systemu informacyjnego będą ograniczone"_ - powiedział minister.

Z pracownikami, którzy będą musieli opuścić wywiad wojskowy Ministerstwo Obrony chce się rozstać w godny sposób. "Odejdą z powodów reorganizacji, a więc zachowując prawo do wszystkich możliwych dodatków, w tym także do dodatku za wysługę lat" - powiedział minister, podkreślając, że w interesie państwa leży, aby byli szpiedzy i analitycy wywiadu dostawali wysokie emerytury, bowiem dysponują najróżniejszymi tajnymi informacjami.

Podstawowym elementem przygotowywanej reorganizacji wojskowych służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych będzie połączenie ich w jedną instytucję. Reorganizacja, do przeprowadzenia której nie potrzeba zmian legislacyjnych, ma na celu także wprowadzenie mechanizmów kontrolnych. Jak do tej pory czeskie wojskowe służby informacyjne (wywiad i kontrwywiad) znajdowały się poza kontrolą parlamentu. (reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)