Czesi podejmą współpracę naukową z Amerykanami
Czechy i Stany Zjednoczone podpiszą umowę o współpracy naukowej i przemysłowej. Strony chcą podpisać dokument w przyszłym tygodniu, gdy prawdopodobnie uda się zakończyć negocjacje.
Będzie to druga czesko- amerykańska umowa, oprócz tej o umieszczeniu w Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Według Ivana Dvorzaka, szefa zespołu negocjującego z Amerykanami umowę o współpracy naukowej i przemysłowej, zawarcie tego porozumienia umożliwi Czechom włączenie się do amerykańskiego programu obrony antybalistycznej. Przed czeskimi naukowcami i przedsiębiorcami otworzy się tym samym dostęp do najrozmaitszych wysokich technologii.
Już w lutym, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, czeski premier Mirek Topolanek powiedział, że współpraca naukowa z USA jest dla niego daleko ważniejsza niż sam antyrakietowy radar. Ponadto, porozumienie o współpracy z Amerykanami pochwalił jeden z najgorętszych przeciwników tarczy antyrakietowej, szef opozycyjnej socjaldemokracji, Jirzi Paroubek.
Zdaniem komentatorów, oczywiste jest jednak, że bez zgody Czechów na umieszczenie na terytorium ich kraju radaru, Amerykanie nie zawieraliby z nimi umowy o współpracy naukowej.
M.Pędziwol