WP

Część mieszkańców Augustowa nie chce obwodnicy

Grupa mieszkańców Augustowa i jego okolic
wystosowała list otwarty do ministrów środowiska i transportu,
domagając się przeprowadzenia obwodnicy miasta w innym miejscu,
niż chcą to zrobić drogowcy. Jak piszą protestujący, są świadomi
"bezcennych naturalnych wartości Doliny Rzeki Rospudy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Według Greenpeace Polska, pod listem podpisały się 44 osoby (rodziny) zrzeszone w komitecie społecznym "Augustowianie za obwodnicą zgody", które chcą pozostać anonimowe.

Jak powiedział rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski, chodzi o obawy przed reakcją tych augustowian, którzy chcą jak najszybszej budowy obwodnicy miasta w wariancie wytyczonym przez drogowców. Zapewnił, że Greenpeace ma oryginalne listy z podpisami poparcia.

"Domagamy się poprowadzenia obwodnicy w innym miejscu, nie naruszając jej (doliny Rospudy) walorów przyrodniczych, np. łącząc obwodnicę Suwałk i Augustowa w okolicy Raczek" - napisali mieszkańcy w liście, udostępnionym mediom w niedzielę przez Greenpeace.

WP

Powołują się też na analizy przeprowadzone przez jedną ze znanych międzynarodowych firm konsultingowych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z których wynika, że trasa z krajów nadbałtyckich w kierunku centrum Polski powinna przebiegać m.in. przez Suwałki i Łomżę, omijając Białystok i Augustów.

Uważają też, że planując inwestycje drogowe na tej trasie, trzeba brać pod uwagę prognozowany wzrost ruchu, co w ich opinii wymusi potrzebę rozbudowy drogi do standardów autostrady.

"Liczymy, że Państwa resorty spojrzą na sprawę przebiegu Via Balticy nie z perspektywy planów sprzed 15 lat, ale z perspektywy potrzeb naszego kraju i regionu za 20-30 lat" - czytamy w liście.

GDDKiA podpisała już umowę na budowę obwodnicy Augustowa w wariancie, przeciwko któremu protestują ekolodzy; prace powinny rozpocząć się za miesiąc. Działacze i sympatycy Greenpeace od tygodnia obozują w Dolinie Rospudy i zapowiadają, że będą bronić drzew przed wycinką w miejscu, gdzie ma przebiegać obwodnica.

WP

W poniedziałek na ulice Augustowa wyjdą mieszkańcy popierający plany drogowców, by domagać się jak najszybszego rozpoczęcia budowy.

Polub WP Wiadomości
WP
WP