Trwa ładowanie...
10-11-2004 20:31

Czerwone wino dobre na zdrowie?

Resveratrol, związek występujący w dużych ilościach w czerwonym winie, pomoże w leczeniu przewlekłych chorób płuc, np. astmy czy obturacyjnej choroby płuc, a nawet schorzeń stawów - uważają naukowcy brytyjscy. Jest to związane z silnym przeciwzapalnym działaniem tego związku, piszą na łamach "American Journal Physiology - Lung Cellular and Molecular Physiology".

Czerwone wino dobre na zdrowie?Źródło: AFP
d4b1wcg
d4b1wcg

Resveratrol jest związkiem z grupy polifenoli roślinnych. Jego bogatym źródłem jest czerwone wino, a także m.in. skórki czerwonych winogron i śliwek. To jemu przypisuje się korzystny wpływ czerwonego wina na serce. Według niektórych doniesień, ma on także własności przeciwwirusowe.

Z najnowszych doświadczeń badaczy z Imperial College w Londynie wynika, że resveratrol hamuje rozwój procesów zapalnych w nabłonku oddechowym - zarówno hodowanym na szalkach, jak i obecnym w drogach oddechowych pacjentów.

Zdaniem autorów, wyniki ich badań wskazują, że przeciwzapalne spektrum działania resveratrolu jest na tyle duże, iż może on być wykorzystywany w medycynie do leczenia różnorodnych schorzeń o podłożu zapalnym. Mogą to być np. schorzenia dolnych dróg oddechowych, takie jak astma, czy przewlekła obutracyjna choroba płuc, a także stany zapalne stawów.

A ponieważ - jak dowodzą - mechanizm przeciwzapalnego działania resveratrolu nie jest taki, jak glikokortykosteroidów czy estrogenu, związek może przydać się zwłaszcza u tych pacjentów, u których nie skutkują leki steroidowe. Teraz badacze będą jeszcze musieli rozwiązać problem, w jakiej postaci stosować lek z resveratrolem u pacjentów, tak by był on najbardziej skuteczny. Być może w chorobach płuc dobre efekty będzie dawała forma aerozolu.

d4b1wcg

Naukowcy uważają jednak, że picie czerwonego wina nie zapewni terapeutycznego efektu. Nie ma bowiem dowodów, by mieszkańcy Francji i krajów śródziemnomorskich, gdzie spożywa się duże ilości czerwonego wina, rzadziej chorowali na astmę czy chorobę obturacyjną płuc niż w innych krajach.

Przeciwzapalne działanie resveratrolu polega m.in. na blokowaniu uwalniania z komórek nabłonka oddechowego związków sprzyjających zapaleniu - takich jak interleukina-8 (IL-8) czy czynnik nazywany w skrócie GM-CSF. IL-8 "przyciąga" komórki odporności, które wywołują stany zapalne, natomiast GM-CSF przedłuża im życie. Związek hamuje także aktywność genu, który koduje cyklooksygenazę 2-enzym pośredniczący w rozwoju zapalenia.

d4b1wcg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1wcg
Więcej tematów