PolskaCzerwona kartka dla Dutkiewicza. Niezależny kandydat przedstawił swój program

Czerwona kartka dla Dutkiewicza. Niezależny kandydat przedstawił swój program

Bezpartyjny kandydat na prezydenta Wrocławia, Tomasz Owczarek, przedstawił w poniedziałek swój oficjalny program wyborczy. Szczególną uwagę zwracał na złą politykę Rafała Dutkiewicza i krytyczny stan miejskich finansów.

Czerwona kartka dla Dutkiewicza. Niezależny kandydat przedstawił swój program
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

W poniedziałek, 8 września, niezależny kandydat komitetu Wrocławska Inicjatywa Obywatelska, Tomasz Owczarek, przedstawił na konferencji prasowej swój program wyborczy dla Wrocławia. Hasło wyborcze 27-letniego kandydata to "Wrocław zasługuje na więcej".

Na wstępie Owczarek przedstawił sytuację Wrocławia po kilkunastu latach rządzenia Rafała Dutkiewicza. - Doceniam pierwsze lata prezydentury pana Dutkiewicza, jednak później skupił się on już tylko na własnym wizerunku i wspieraniu dużych, ponadregionalnych projektów - mówił kandydat. Podkreślił, że choć ludzie pozytywnie oceniają stolicę Dolnego Śląska, to jednak kluczowe inwestycje jak Autostradowa Obwodnica Wrocławia czy renowacja Dworca Głównego, nie są udziałem urzędującego prezydenta.

Jego zdaniem, przez okres rządów Dutkiewicza Wrocław popadł w bankructwo, znalazł się w spirali zadłużenia, a dystans między mieszkańcami miasta a jego władzami znacznie się powiększył.

- Wcześniej pokazaliśmy panu Dutkiewiczowi żółtą kartkę, teraz czas na kartkę czerwoną - powiedział Owczarek.

Tomasz Owczarek uważa, że prezydent dużego miasta, takiego jak Wrocław, powinien być zawsze bezpartyjny, ponieważ będzie to sprzyjać współpracy z ugrupowaniami z różnych stron sceny politycznej. Zapowiada, że jeśli on zostanie wybrany na fotel włodarza miasta, będzie sprawował otwartą prezydenturę, opartą na współpracy z mieszkańcami.

Osobiście przyznał, że jego idolem politycznym jest Bogdan Zdrojewski. - Moim zdaniem był to najlepszy prezydent Wrocławia. Imponuje mi to, co zrobił w naszym mieście. Okres jego prezydentury to wielki skok dla Wrocławia - mówił 27-letni kandydat. Twierdził, że Zdrojewski bezpośrednio nie zaproponował mu startu w walce o fotel prezydenta miasta, jednak istotnie zachęcił go do podjęcia takiej decyzji.

Program wyborczy Tomasz Owczarek oparł na siedmiu priorytetowych dla Wrocławia rozwiązaniach - uzdrowieniu finansów miejskich, poprawie systemu komunikacji zbiorowej i infrastruktury drogowej, zrównoważonemu rozwojowi urbanistycznemu, poprawie polityki społecznej, zwiększaniu roli obywateli w decydowaniu o Wrocławiu oraz zwróceniu większej uwagi na rozwój edukacji i gospodarki.

- Zależy nam na stymulowaniu wrocławskiej gospodarki. Chcemy przeznaczyć milion złotych wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Będzie to też pewna szansa, by zachęcić studentów do pozostania we Wrocławiu - mówił Owczarek.

Kandydat przedstawił również plany ograniczenia podatku od nieruchomości oraz wsparcia dla przedsiębiorców z wrocławskiego Rynku i okolic.

W programie znalazły się również koncepcje sprzedaży lub najmu pustych lokali, będących własnością miasta. - Jeśli po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż takiej nieruchomości przez trzy miesiące nie znajdziemy kupca, wtedy wycenimy przedmiot przetargu na przysłowiową "złotówkę". Mamy nadzieję, że to zachęci potencjalnych kupców - kontynuował kandydat.

W planach Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej znalazło się również ograniczenie działań czysto wizerunkowych. Tomasz Owczarek zapowiada obniżenie do niezbędnego minimum kosztów związanych z Europejską Stolicą Kultury oraz World Games. W zamian kandydat deklaruje, że będzie dążył do utworzenia we Wrocławiu Europejskiego Centrum Nowych Technologii Wojskowych.

"Polska stolica nowych technologii" to kolejne założenie Owczarka. - Chcemy postawić na nowe technologie, a przy okazji podjąć lub zacieśnić współpracę ze specjalistami i studentami z wrocławskich uczelni - tłumaczy kandydat.

Owczarek zapowiedział również realizację kluczowych inwestycji infrastruktury drogowej, przede wszystkim budowę Alei Wielkiej Wyspy, obwodnicy Leśnicy, ukończenie północnej obwodnicy Wrocławia (od Żmigrodzkiej do ul. Krzywoustego) oraz budowę mostu łączącego ulicę Racławicką z al. Piastów.

- Zrezygnujemy ponadto z planowanej przebudowy przejścia Świdnickiego oraz w kontekście całego systemu komunikacji we Wrocławiu, wspierać będziemy projekt stworzenia kolei aglomeracyjnej - mówił.

Istotna jest także dla kandydata Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej transparentność działań rządzących. Zapowiada on współpracę z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i Najwyższą Izbą Kontroli oraz stworzenie rejestru umów z urzędem miasta oraz spółkami miejskimi.

- Ponadto planujemy uzależnić część prezydenckiej pensji od osiąganych wyników. Prezydent miasta będzie musiał corocznie przedstawić swoiste "expose", które będzie podstawą do weryfikacji jego działań na rzecz miasta - podkreślił Owczarek.

- Może nie zmienimy Wrocławia w rok lub dwa, bo do tego potrzebne jest kilka lat. Jednak już teraz należy zacząć uzdrawiać sytuację miasta, bo za cztery lata może być na to za późno - podsumował kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)