Czego w tym roku nie będzie na egzaminach i maturze?
W tym roku szkolnym na sprawdzianie dla VI-klasistów nie będzie zadań dotyczących m.in. procentów i kątów wierzchołkowych, na egzaminie gimnazjalnym nie będzie twierdzenia Talesa, a na maturze z matematyki na poziomie podstawowym logarytmów - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
14.09.2007 17:30
W związku z wprowadzonymi w sierpniu zmianami w podstawach programowych nauczania matematyki i języka polskiego oraz w związku z nową listą lektur szkolnych, dyrektor CKE Marek Legutko wydał specjalne komunikaty w tej sprawie.
"Młodzież, która przystąpi do egzaminów w roku szkolnym 2007/2008, była uczona według programów nauczania uwzględniających treści starej podstawy programowej. Obowiązująca od 1 września br. nowa podstawa programowa z matematyki różni się zakresem treści dla poszczególnych etapów kształcenia od podstawy programowej obowiązującej wcześniej" - czytamy w komunikacie CKE.
I tak w 2008 r. sprawdzian w klasie VI nie obejmie m.in.: procentów, odbić lustrzanych, kątów wierzchołkowych, kątów przyległych, ostrosłupów, walców, stożków i kul.
Egzamin gimnazjalny nie obejmie zaś np. liczb niewymiernych, interpretacji geometrycznej układu równań liniowych z dwiema niewiadomymi, prostych równoległych przeciętych trzecią prostą, twierdzenia Talesa, wzajemnego położenie prostej i okręgu oraz równoległości i prostopadłości w przestrzeni.
Na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym nie będzie sprawdzana wiedza uczniów z zakresu m.in. logarytmów, dzielenia wielomianów, twierdzenia Bezouta, funkcji homograficznej, twierdzenia o okręgu wpisanym w czworokąt i okręgu opisanym na czworokącie, miary łukowej kąta, funkcji trygonometrycznych dowolnego kąta, funkcji i równań trygonometrycznych. Egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym nie obejmie zaś takich treści jak np. twierdzenie o rozkładzie liczby naturalnej na czynniki pierwsze, indukcja matematyczna, różnowartościowość funkcji, dwumian Newtona, równania i nierówności wykładnicze i logarytmiczne, nierówności trygonometryczne, granice ciągów, obliczanie pochodnych wielomianów i funkcji wymiernych, wielościany foremne, rzut prostokątny na płaszczyznę oraz schemat Bernoullego.
Pełna lista treści z matematyki, które nie będą sprawdzane na egzaminach zewnętrznych na poszczególnych etapach nauki opublikowała CKE na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl)
.
Jeśli chodzi o zmiany w podstawach programowych nauczania języka polskiego Legutko przypomina, że nowa lista lektur będzie wprowadzana stopniowo od pierwszej klasy danego etapu kształcenia. Oznacza to, że sprawdzian w klasie VI, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny z języka polskiego mogą odwoływać się do nowo wprowadzanych lektur dopiero w roku szkolnym 2009-2010, a na egzaminach zewnętrznych w 2008 i 2009 roku obowiązywać będzie dotychczasowa lista lektur.