Trwa ładowanie...
dxsibjx
27-06-2003 15:20

Czego się boimy i na co liczymy w UE

Poprawa sytuacji na rynku pracy, lepsze
perspektywy dla ludzi młodych i poprawa sytuacji gospodarczej - to
najczęściej wymieniane nadzieje, związane z członkostwem w UE.
Wśród obaw wymienia się wzrost cen towarów i usług, wzrost
bezrobocia, wykup majątku narodowego - wynika z sondażu Centrum
Badania Opinii Społecznej.

dxsibjx
dxsibjx

O tym, że nastąpi poprawa na rynku pracy przekonanych jest 43% badanych. Dla 22% członkostwo w Unii to lepsze perspektywy dla ludzi młodych i następnych pokoleń. 16% ankietowanych uważa, że po wejściu do Unii nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej w kraju.

Wśród nadziei związanych z członkostwem w Unii uczestnicy sondażu wymieniali też: poprawę warunków życia i wzrost zamożności społeczeństwa - 14%; otwarcie granic, swobodę przemieszczania się, podróżowania - 8%; poprawę standardów życia politycznego, kontrolę polskich władz przez Unię, zmniejszenie korupcji we władzach, ład i porządek w życiu politycznym - 6%. 20% wyraziło brak nadziei na poprawę sytuacji, deklarując, że "nic się nie zmieni lub będzie jeszcze gorzej".

Najwięcej obaw wśród ankietowanych budzi spodziewany po wejściu do Unii wzrost cen towarów i usług - 26%. Na drugim miejscu wymieniany jest możliwy wzrost bezrobocia - 10% oraz wykup majątku narodowego, ziemi przez cudzoziemców i dominacja obcego kapitału w gospodarce - 10%.

Inne wymieniane obawy związane z integracją to m.in.: bieda, zubożenie społeczeństwa, pogorszenie warunków materialnych - 8%; pogorszenie sytuacji na wsi i w rolnictwie - 7%; pogorszenie sytuacji na rynku wewnętrznym - zalew naszego rynku przez towary unijne - 5%; pogorszenie sytuacji polskich firm i przedsiębiorstw, większa konkurencja ze strony firm unijnych - 4%. Po 3% badanych wśród obaw związanych z integracją wymieniło pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju; utratę niezależności politycznej, suwerenności państwowej. 6% uczestników sondażu uważa, że po integracji "ogólnie będzie gorzej niż obecnie". Nie ma żadnych obaw 23% badanych.

dxsibjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxsibjx
Więcej tematów