Trwa ładowanie...
31-08-2004 11:50

Czeczenia i francuscy zakładnicy tematami rozmów Putina, Chiraca i Schroedera

Wybory prezydenckie w Czeczenii i uprowadzenie francuskich dziennikarzy w Iraku dominowały konferencji prasowej po jednodniowym szczycie w Soczi przywódców Rosji, Francji i Niemiec - Władimira Putina, Jacques'a Chiraca i Gerharda Schroedera.

Czeczenia i francuscy zakładnicy tematami rozmów Putina, Chiraca i SchroederaŹródło: PAP/EPA
djwu6hv
djwu6hv

Naród czeczeński dokonał wyboru głosując za tym, by Czeczenia była nienaruszalną częścią Rosji - powiedział Putin nawiązując do niedzielnych wyborów prezydenckich w Czeczenii, w których jego kandydat Ału Ałchanow otrzymał według oficjalnych danych blisko 75% głosów.

Liczni obserwatorzy międzynarodowi, w tym także ci z krajów muzułmańskich, nie zauważyli na wyborach żadnych poważnych naruszeń - ocenił przywódca państwa rosyjskiego.

Zwycięstwo 47-letniego Ałchanowa, czeczeńskiego ministra spraw wewnętrznych, który przez całe życie był lojalny wobec Rosjan, wywołało kontrowersje. W dniu głosowania, gdy oficjalne dane mówiły o 85-procentowej frekwencji, na ulicach miast widziano pustki, zaś w komisjach wyborczych - według świadków - nie było tłumów.

Zwycięstwo Ałchanowa umożliwił fakt, że władze już po raz drugi nie dopuściły do startu uważanego za jednego z najbardziej popularnych w Czeczenii polityków - moskiewskiego biznesmena Malika Sajdułłajewa.

djwu6hv

Putin nie odstąpił od swojej klasycznej retoryki powiązując wojnę w kaukaskiej republice Czeczenii ze światową walką z terroryzmem. Jako dowód potwierdzający swoje słowa podał przyznanie się przez powiązaną z Al-Kaidą islamską organizację Brygady Islambuli do zniszczenia w ubiegły wtorek dwóch rosyjskich samolotów pasażerskich w związku z wojną w Czeczenii. Przy okazji potwierdził, że zarówno w Tu-134, jak i Tu-154 doszło do wybuchów.

Fakt, że jedna z międzynarodowych organizacji terrorystycznych powiązanych z Al-Kaidą wzięła na siebie odpowiedzialność za wybuchy dwóch samolotów jeszcze raz potwierdza związek destruktywnych elementów na terytorium Czeczenii z międzynarodowym terroryzmem - powiedział Putin.

Prezydent Chirac mówił z kolei o swoich rodakach przetrzymywanych w Iraku przez miejscowych islamistów. Porywacze żądają, aby Francja zniosła zakaz noszenia przez muzułmańskie dziewczęta chust w szkołach publicznych, w innym wypadku grożą egzekucją dwóch dziennikarzy.

Jeszcze raz potwierdzam zdecydowanie władz francuskich, by walczyć o powrót zakładników całych i zdrowych. Zrobimy wszystko, by ich uwolnić - powiedział Chirac dziękując swoim rozmówcom Putinowi i Schroederowi "za bezwarunkowe poparcie".

djwu6hv

Zapytany, czy Paryż spełni żądania porywaczy, odpowiedział cytowany przez Interfax: Francuska demokracja ma swoje wartości, swoje prawa i tradycje. Innych komentarzy nie mam.

Trzej przywódcy rozmawiali oprócz tego o stosunkach Rosja-UE, jednak nie podali szczegółów rozmów. Mówiliśmy o kwestii tranzytu kaliningradzkiego, o sprawach weterynaryjnych, o współpracy między naszymi producentami i konsumentami produkcji rolnej - powiedział Putin.

Rosja zapewniła także swoich partnerów, że zamierza zwiększać wydobycie ropy naftowej. Przed spotkaniem zainteresowanie rozmowami na temat światowych rynków surowcowych wyrażały Niemcy.

Spotkanie Putina, Chiraca i Schroedera, do którego doszło w letniej rezydencji rosyjskiego przywódcy w czarnomorskim kurorcie Soczi, jest trzecim trójstronnym szczytem tej dawnej koalicji przeciwników wojny w Iraku. Przywódcy Francji, Rosji i Niemiec spotykali się dwukrotnie w ubiegłym roku.

djwu6hv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djwu6hv
Więcej tematów