Trwa ładowanie...
dsgt29j

Czechy: szczegóły budowy fabryki Toyoty i Peugeota

Czeska agencja rządowa Czech Invest ujawniła szczegóły budowy nowej fabryki samochodów Toyoty i Peugeota w Kolinie koło Pragi. Czesi ubiegli w tym przedsięwzięciu Polskę i Węgry.

Share
dsgt29j

Według szefa agencji Czech Invest Martina Jahna, Japończycy i Francuzi otrzymali od czeskiego rządu ostateczną ofertę zaledwie 10 dni temu. Jahn przyznał, że największymi konkurentami były Węgry i Polska, gdzie Toyota ma już fabrykę samochodowych skrzyń biegów.

Budowa fabryki aut w Kolinie rozpocznie się w przyszłym roku, a trzy lata później wyjadą z niej pierwsze samochody małolitrażowe z silnikami o pojemności 1 litra w wersji benzynowej i 1400 cm sześciennych w wersji dieslowskiej. Koszt inwestycji to 1,5 mld euro czyli około 48 mld koron. W fabryce ma pracować blisko 3 tys. ludzi, a w firmach kooperujących znajdzie pracę około 10 tys. osób.

Nie oznacza to, że rozwiązany zostanie problem bezrobocia w regionie Kolina. Według szefa urzędu zatrudnienia miasta Kolina Jana Blechy, będą kłopoty z naborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników - lakierników i montażystów. Problemy mogą być tym większe, że nowa fabryka zostanie zlokalizowana zaledwie 40 km od Mlada Boleslav, gdzie znajdują się duże zakłady Skoda - Auto.

Tymczasem wojewoda śląski Lechosław Jarzębski wyraził rozczarowanie decyzją Toyoty i Peugeota, które wybrały czeski Kolin, a nie Dąbrowę Górniczą. Wojewoda twierdzi, że najwięcej zależało w tej sprawie od władz samorządowych i centralnych, a mniej od niego samego. (jask)

dsgt29j

Podziel się opinią

Share
dsgt29j
dsgt29j
Więcej tematów