ŚwiatCzechy, Niemcy i Słowacja walczą z żywiołem

Czechy, Niemcy i Słowacja walczą z żywiołem

(WP)W Czechach powódź atakuje północną część kraju. Na Słowacji Dunaj w Bratysławie ma osiągnąć poziom najwyższy od tysiąca lat. W dalszym ciągu sparaliżowane jest życie w stolicy niemieckiego landu Saksonia, Dreźnie.

W północnych Czechach z powodzią walczą Dieczin, Usti nad Łabą, Litomierzyce i dziesiątki wsi. Kilkanaście z nich jest lub będzie ewakuowanych. W porcie w Usti zerwały się z cum 3 pchacze barek i niesione wodą uszkodziły gazociąg, który na szczęście wcześniej został opróżniony. Fala kulminacyjna na Łabie dojdzie do tego rejonu w piątek po południu. Może ona mieć poziom 12,5 metra, czyli o 8 metrów więcej od normalnego poziomu Łaby. Usti i Dieczin są i pozostaną zamknięte dla ruchu.

Na Morawach wylała rzeka Dyje. Sytuację pogorszyło tam pęknięcie tamy. Trwa ewakuacja kilku tysięcy osób.

Na Słowacji szybko rośnie poziom wody w Dunaju. Jednak zdaniem specjalistów, choć przez Bratysławę ma przejść najwyższa fala w tysiącleciu, to nie spowoduje ona w mieście większych szkód. Trwa zabezpieczanie nabrzeża w centrum słowackiej stolicy. Ewakuowane zostały najważniejsze urzędy i Galeria Narodowa. Na przyjęcie spiętrzonych wód Dunaju jest przygotowany gigantyczny zbiornik Gabczikovo-Nagymaros na granicy słowacko-węgierskiej.

W dalszym ciągu sparaliżowane jest życie w stolicy niemieckiego landu Saksonia, Dreźnie. Ludność miasta masowo wykupuje artykuły spożywcze. Ewakuowano już mieszkańców dwóch śródmiejskich dzielnic.

Wojskowe helikoptery przewiozły do innych szpitali 170 pacjentów zagrożonej powodzią drezdeńskiej kliniki kardiologicznej. W czwartek około godziny 13 ma przejść przez Drezno druga, gigantyczna powodziowa fala kulminacyjna na Łabie. Wcześniej podawano, że przejdzie ona już ok. 11.

W Bawarii na południu Niemiec sytuacja stabilizuje się. Mieszkańcy leżących nad Dunajem Regensburga i Passau oraz służby ratownicze i strażacy rozpoczęli już usuwanie szkód wyrządzonych przez wodę.

Kataklizm powodzi zagraża teraz innym niemieckim landom Saksonii-Anhalt i zachodniej Brandenburgii. Kulminacyjna fala na Łabie ma w czwartek osiągnąć Magdeburg, stolicę Saksonii-Anhalt. W mieście od środy jest przygotowywana ewakuacja mieszkańców.

Według wstępnych szacunków, powódź spowodowała straty w wysokości co najmniej 2 miliardów euro. Rząd Niemiec zatwierdził już program doraźnej pomocy finansowej dla ofiar żywiołu. Dotychczas w Nimeczech w wyniku powodzi zginęło 13 osób, w tym 9 w samej Saksonii.(ck)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)