Trwa ładowanie...
d3wo4u3
15-08-2002 12:20

Czechy, Niemcy i Słowacja walczą z żywiołem

(WP)W Czechach powódź atakuje północną część kraju. Na Słowacji Dunaj w Bratysławie ma osiągnąć poziom najwyższy od tysiąca lat. W dalszym ciągu sparaliżowane jest życie w stolicy niemieckiego landu Saksonia, Dreźnie.

d3wo4u3
d3wo4u3

W północnych Czechach z powodzią walczą Dieczin, Usti nad Łabą, Litomierzyce i dziesiątki wsi. Kilkanaście z nich jest lub będzie ewakuowanych. W porcie w Usti zerwały się z cum 3 pchacze barek i niesione wodą uszkodziły gazociąg, który na szczęście wcześniej został opróżniony. Fala kulminacyjna na Łabie dojdzie do tego rejonu w piątek po południu. Może ona mieć poziom 12,5 metra, czyli o 8 metrów więcej od normalnego poziomu Łaby. Usti i Dieczin są i pozostaną zamknięte dla ruchu.

Na Morawach wylała rzeka Dyje. Sytuację pogorszyło tam pęknięcie tamy. Trwa ewakuacja kilku tysięcy osób.

Na Słowacji szybko rośnie poziom wody w Dunaju. Jednak zdaniem specjalistów, choć przez Bratysławę ma przejść najwyższa fala w tysiącleciu, to nie spowoduje ona w mieście większych szkód. Trwa zabezpieczanie nabrzeża w centrum słowackiej stolicy. Ewakuowane zostały najważniejsze urzędy i Galeria Narodowa. Na przyjęcie spiętrzonych wód Dunaju jest przygotowany gigantyczny zbiornik Gabczikovo-Nagymaros na granicy słowacko-węgierskiej.

W dalszym ciągu sparaliżowane jest życie w stolicy niemieckiego landu Saksonia, Dreźnie. Ludność miasta masowo wykupuje artykuły spożywcze. Ewakuowano już mieszkańców dwóch śródmiejskich dzielnic.

d3wo4u3

Wojskowe helikoptery przewiozły do innych szpitali 170 pacjentów zagrożonej powodzią drezdeńskiej kliniki kardiologicznej. W czwartek około godziny 13 ma przejść przez Drezno druga, gigantyczna powodziowa fala kulminacyjna na Łabie. Wcześniej podawano, że przejdzie ona już ok. 11.

W Bawarii na południu Niemiec sytuacja stabilizuje się. Mieszkańcy leżących nad Dunajem Regensburga i Passau oraz służby ratownicze i strażacy rozpoczęli już usuwanie szkód wyrządzonych przez wodę.

Kataklizm powodzi zagraża teraz innym niemieckim landom Saksonii-Anhalt i zachodniej Brandenburgii. Kulminacyjna fala na Łabie ma w czwartek osiągnąć Magdeburg, stolicę Saksonii-Anhalt. W mieście od środy jest przygotowywana ewakuacja mieszkańców.

Według wstępnych szacunków, powódź spowodowała straty w wysokości co najmniej 2 miliardów euro. Rząd Niemiec zatwierdził już program doraźnej pomocy finansowej dla ofiar żywiołu. Dotychczas w Nimeczech w wyniku powodzi zginęło 13 osób, w tym 9 w samej Saksonii.(ck)

d3wo4u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wo4u3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj