Trwa ładowanie...
d3szjl6

Czechy: Klaus nadal szefem czeskiej ODS

W Czechach, na odbywającym się w niedzielę w Ostrawie zjeździe Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Vaclav Klaus został ponownie wybrany na stanowisko jej przewodniczącego. Klaus stoi na czele tej partii od kwietnia 1991 roku.

Share
d3szjl6

Na dotychczasowego lidera ODS głosowało ponad 90% delegatów. Kandydatura Vaclava Klausa nie była ani przez chwilę zagrożona. Jego partia znajduje się w opozycji od ostatnich wyborów parlamentarnych, które wygrali socjaldemokraci.

Konserwatyści dzięki Klausovi, który jest też przewodniczącym Izby Niższej tutejszego parlamentu, współpracują z rządzącymi w mniejszości socjaldemokratami w ramach umowy koalicyjnej. Na jej podstawie obie partie podzieliły się władzą w Czechach.

W przemówieniu programowym Vaclav Klaus, który zajmował przed trzema laty stanowisko premiera, ostro skrytykował rządy socjaldemokratów za - jak to określił - zadłużenie państwa i podważenie koncepcji gospodarki rynkowej.

Lider socjaldemokratów Vladimir Szpidla i przewodniczący niektórych partii opozycyjnych przypomnieli natychmiast Klausovi, że przegrywając ostatnie wybory parlamentarne, pozostawił gospodarkę państwa w rozkładzie i zdewastowany system socjalny. (aka)

d3szjl6

Podziel się opinią

Share
d3szjl6
d3szjl6
Więcej tematów