Czechy - już nie będzie dożywotniego immunitetu, konstytucja zmieniona
Czeski Senat uchwalił poprawkę do konstytucji znoszącą dotychczasowy dożywotni immunitet członków parlamentu oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Izba Poselska zatwierdziła poprawkę już wcześniej.
Za poprawką głosowało 58 senatorów, sześciu było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. W ten sposób nowelizacja konstytucji uzyskała niezbędną większość co najmniej trzech piątych wszystkich obecnych senatorów. Przeciw zagłosowali senatorzy kierowanej przez premiera Petra Neczasa centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej, argumentując, że immunitet należało ograniczyć jeszcze bardziej, wyłącznie do wygłaszanych w parlamencie przemówień.
Ponieważ poprawka uzyskała w obu izbach większość konstytucyjną, nie może zostać zawetowana przez prezydenta - który zresztą nie ma takiego zamiaru. Oczekuje się, że prezydent Milosz Zeman podpisze nowelizację przed końcem obecnego miesiąca i wejdzie ona w życie 1 kwietnia.
Na mocy nowelizacji byli senatorowie i deputowani do Izby Poselskiej mogą być pociągani do odpowiedzialności karnej bez zgody parlamentu. Utrzymano jednocześnie zasadę, że dopóki sprawują swój mandat, zgoda obu izb jest w takim przypadku konieczna.
Również immunitet sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którego uchylanie należy do kompetencji Senatu, będzie się odtąd rozciągał wyłącznie na czas ich kadencji.
Podejmowane w ubiegłych latach w Republice Czeskiej śledztwa przeciwko podejrzanym o korupcję parlamentarzystom nie przynosiły zwykle konkretnych efektów ze względu na ich immunitet, co wywoływało zrozumiałe rozgoryczenie opinii publicznej.