PolskaCzczenie zmarłych w innych religiach

Czczenie zmarłych w innych religiach

01.11.2005 06:50, aktual.: 01.11.2005 19:00

Obchodzony dzień Wszystkich Świętych został ustanowiony w IX wieku przez Kościół Katolicki. Jest chrześcijańską uroczystością ku czci wszystkich świętych i męczenników, którzy są w niebie z Bogiem. W X wieku ustanowiono 2 listopada - Dniem Zadusznym.

Także w innych religiach oddaje się hołd zmarłym. Muzułmanie czczą tych, którzy odeszli w połowie 8 miesiąca swojego kalendarza. Henryk Brandys z Muzeum Etnograficznego w Warszawie powiedział, że sposób czczenia zmarłych zależy od obszaru, są jednak zwyczaje praktykowane najczęściej.

Większość muzułmanów modli się za zamarłych w Noc Niewinności w meczetach i na cmentarzach. W niektórych krajach składane są także specjalne ofiary.

Muzułmanie szczególnym kultem obdarzają dwa groby - grób Mahometa w Medynie oraz grób Allego w Nadżafie - świętym mieście szyitów. Do grobów tych przychodzą setki tysięcy wiernych i oddają hołd nie tylko świętym ale i wszstkim zmarłym.

Również najliczniejszy naród świata, Chińczycy oddają cześć zmarłym. Henryk Brandys podkreślił, że najczęstszą tradycją wśród Chińczyków jest skałdanie ofiar zmarłym. Są to najczęściej owoce lub miseczki ryżu. W Chinach bardzo często pali się kadzidła, czasem składa się kwiaty.

Zgodnie z tradycją Chińczycy palą rytualnie bardzo duże sumy. Nie są to jednak prawdziwe pieniądze. Od 13 wieku drukowane są specjalnie banknoty dla zmarłych. Można je kupić przed świętem.

Kupuje się te banknoty o różnych nominałach. Często są to olbrzymie zwoje, a potem spala się je na cmentarzu by zmarli przodkowie mieli pieniądze w "podziemnym świecie".

W Chinach praktykowane jest również wrzucanie obiegowych monet albo banknotów do grobowców cesarskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także