Trwa ładowanie...
06-07-2004 06:56

Czas na stancję


Studencie, szukasz stancji lub mieszkania? Taki wybór jak teraz, będzie jeszcze tylko przez dwa-trzy tygodnie. Do banków stancji zgłaszają się setki osób chcących wynająć pokój lub mieszkanie. A większość studentów z poszukiwaniami wstrzymuje się do sierpnia i września.

Czas na stancjęŹródło: SP/GW
d2ovghg
d2ovghg

Studenci, przynajmniej ci bardziej obrotni, już dziś zaczynają poszukiwania stancji. Nic dziwnego, bo to najlepszy okres. Wielu wrocławskich żaków skończyło bowiem rok akademicki i wyprowadziło się na wakacje z miasta rezygnując z dotychczasowych pokojów i kwater. Setki właścicieli mieszkań postanowiło nie czekać na ich powrót i już teraz zgłaszają swoje oferty do banków stancji i, rzadziej, biur wynajmu nieruchomości.

- Dostałam kilkadziesiąt adresów. Szukam stancji teraz, bo w tamtym roku we wrześniu były problemy ze znalezieniem miejsca - mówi Katarzyna Czaja, studentka II roku weterynarii. - W tym roku postanowiłam więc rozpocząć zaraz po zakończeniu sesji, powinno być łatwiej - dodaje. Studentom, którzy tak jak Katarzyna Czaja zdecydują się już dziś, właściciele mieszkań nierzadko gwarantują bezpłatne zabukowanie miejsca do października.

- Wolę nie zarobić przez wakacje, ale przynajmniej wiedzieć, że ktoś będzie u mnie mieszkać w roku akademickim - mówi Mariola, emerytka. - Od kilku lat wynajmuję mieszkanie. Gdyby nie to, nie wiem jakbym przeżyła. Dlatego nie narzekam oferując nieco niższą cenę niż inni wynajmujący - dodaje kobieta, która miejsce w kamienicy przy Jedności Narodowej wyceniła na 220 złotych.

- Od kilku dni telefony z ofertami mieszkań lub tylko osobnych pokoi dla studentów urywają się. Dziennie jest ich kilkaset, a studentów poszukujących mieszkań tylko około 40-50. Jest więc w czym wybierać - mówi Małgorzata Krzywańska z Fundacji na rzecz Studentów Politechniki Wrocławskiej, która prowadzi bank stancji. Dlatego już teraz warto rozejrzeć się za stancją lub mieszkaniem. Przemawia za tym kilka faktów. Po pierwsze jest taki wybór, że poza ulubioną dzielnicą można nawet znaleźć pokój z ulubionym kolorem ścian. Po drugie teraz można negocjować ceny, bo właściciele nie chcą czekać do września.

d2ovghg

- We wrześniu będzie to niemożliwe, bo wtedy mieszkań szukają maruderzy i mając mały wybór biorą co popadnie nie narzekając na warunki i cenę - mówi właścicielka jednego z wrocławskich biur wynajmu nieruchomości. - Dzisiaj na przykład zgłosiła się do mnie pani, która chce wynająć miejsce w pokoju na Pilczycach za 250 złotych. To naprawdę niewiele. Jeśli nie znajdzie się chętny, we wrześniu cena pewnie podskoczy do 300 złotych - dodaje.

- Ja szukam mieszkania teraz, bo we wrześniu aktualne oferty są tylko w biurach nieruchomości. Za ich usługę trzeba jednak zapłacić połowę lub nawet cały jednomiesięczny czynsz, czyli kilkaset złotych. Teraz wystarczy 20 złotych i wycieczka do banku stancji – mówi Marcin Woliński, student III roku informatyki na wrocławskim uniwersytecie. Kolejnym plusem szukania teraz własnego kąta jest zapewnienie sobie spokojnych wakacji i przyjazdu na studia. Rezerwując w lipcu stancję lub mieszkanie nie trzeba się bowiem martwić, że kilka dni września spędzimy w hotelu lub na dworcu, nerwowo oglądając kolejne mieszkania lub pokoju. I wreszcie, to że tak wielki wybór i spokój w szukaniu potrwa jeszcze tylko 2-3 tygodnie.

- Prawdziwy ruch w bankach stancji rozpocznie się na początku sierpnia. Co roku w tym okresie odwiedza nas kilkaset studentów dziennie. I choć wybór stancji jest duży, szansa na usłyszenie, że właśnie stancja została wynajęta jest ogromne - przewiduje Małgorzata Krzywańka.

Rady dla poszukujących

- Jeśli cena stancji składa się z opłaty właścicielowi oraz uregulowania kosztów licznikowych, to zapytaj ile one wynoszą. Czasami bowiem za droższą ofertę z wliczonymi wszystkimi opłatami zapłacisz mniej niż za z pozoru tańszą.
- Jeśli jest to pokój w mieszkaniu właściciela wypytaj dokładnie o wszystkie zakazy i nakazy, by przed sesją nie okazało się, że światło można palić do 22., a o wspólnym uczeniu się z kolegami i koleżankami możesz zapomnieć. Zapytaj też jak często możesz skorzystać z kuchni.
- Ważna jest także odległość od uczelni, linii autobusowej i tramwajowej
- Jeśli nie podoba Ci się wygląd pokoju lub łazienki, a właściciel obiecuje szybki remont, to zapytaj o jego dokładny termin. Jeśli jest on jeszcze nieustalony, może lepiej sprawdzić kolejną ofertę, niż czekać do nieskończoności

d2ovghg

Rodzaje stancji

- Stancja u właścicieli, zwana również "pokojem u babci" - na ten rodzaj mieszkania decydują się przeważnie świeżo upieczeni studenci. Bo zagubionemu przybyszowi lepiej wśród ludzi... ale część z nich szybko żałuje swojej decyzji, właściciel pozwala na przykład gotować tylko wodę i to... maksymalnie dwa razy dziennie
- Stancja w willi ze wspólnym wejściem – to coś podobnego do "pokoju u babci". Różnica jest jedna - wille położone są w zacisznych dzielnicach (Krzyki, Biskupin, Zakrzów). A więc spokojniejsza lokalizacja i... trochę dalej do centrum
- Stancja w willi z oddzielnym wejściem - to coś na wzór kawalerek, tylko nie w bloku
- Kawalerka - dobry pomysł dla par, dobrych znajomych lub najbardziej zamożnych studentów
- Pokój w mieszkaniu studenckim - to najpopularniejszy sposób mieszkania studentów wyższych lat. Bo właściciel nie wtrąca się...
Najpopularniejsze wrocławskie banki stancji

Studencki Bank Stancji ul. Kuźnicza 49-22
Studencki Bank Stancji pl.Grunwaldzki 7/4 (budynek D-5 Politechniki Wrocławskiej, pok.4) tel. 320-23-74
Akademicki Bank Stancji ul. Bujwida 25/6 tel. 328-06-77
Niekomercyjny Bank Stancji przy samorządzie Studentów UWr pl.Uniwersytecki 1, p.134 tel. 375-22-29
Bank Stancji w "Pałacyku" ul Kościuszki 34, pokój 11 (lewe skrzydło)

d2ovghg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ovghg
Więcej tematów