Trwa ładowanie...
d4a34z5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czarny ekran w proteście przeciw zakazowi emisji filmu o gwałcie w Indiach

Czarny obraz wyświetlała przez godzinę w niedzielę wieczorem indyjska telewizja informacyjna w proteście przeciwko zakazaniu przez władze kontrowersyjnego filmu dokumentalnego o zbiorowym gwałcie popełnionym w grudniu 2012 roku na studentce w Delhi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarny ekran w proteście przeciw zakazowi emisji filmu o gwałcie w Indiach
(AFP, Fot: Dibyangshu Sarkar)
d4a34z5

Kanał NDTV wyświetlał czarny ekran z migoczącym płomieniem od godz. 21 do 22, czyli w czasie, gdy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet miał być pokazany dokument "India's Daughter".

"Nie będziemy krzyczeć, ale zostaniemy usłyszani" - napisała wcześniej na Twitterze szefowa NDTV Sonia Singh.

Sąd w Indiach zakazał filmu z powodu zawartej w nim wypowiedzi Mukesha Singha, jednego z mężczyzn skazanych na śmierć za udział w gwałcie, którego ofiara zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Władze obawiały się zakłócenia porządku publicznego.

d4a34z5

Uzasadniając zakaz minister spraw wewnętrznych Raj Nath Singh ocenił, ze wypowiedzi skazanego "są bardzo obraźliwe i uwłaczają godności kobiet".

W wywiadzie, który zawiera "India's Daughter" skazany na śmierć mężczyzna nie okazał skruchy i sugerował, że ofiara przeżyłaby, gdyby nie stawiała oporu.

Sądowy zakaz wywołał oburzenie w kraju, a decyzja NDTV spotkała się z ogólnym poparciem - pisze agencja AFP.

"Chciałbym móc opublikować 'czarnego tweeta', by solidaryzować się z protestem NDTV" - napisał na Twitterze prawnuk ojca indyjskiej niepodległości Mahatmy Ghandiego, Tushar Gandhi.

d4a34z5

Film dokumentalny Brytyjki Leslee Udwin miał być pokazany w niedzielę w siedmiu krajach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jednak po wprowadzeniu indyjskiego zakazu BBC przyspieszyło jego emisję i pokazało dokument w ubiegłą środę.

Ojciec ofiary gwałtu ocenił, że wszyscy powinni obejrzeć ten film, gdyż ujawnia on "gorzką prawdę" o sytuacji kobiet w Indiach.

Władze więzienia, w którym przetrzymywany jest skazany gwałciciel, twierdzą, że reżyserka złamała warunki umowy, przeprowadzając wywiad z osadzonym. Udwin temu zaprzecza.

d4a34z5

Podziel się opinią

Share

d4a34z5

d4a34z5
Więcej tematów