Trwa ładowanie...
dv9l44x
27-03-2009 06:16

Czarnoskóry kandydat SLD do Europarlamentu

Patrick Kibangou, z pochodzenia Kongijczyk, prawdopodobnie będzie jedynym czarnoskórym kandydatem na polskich listach do Parlamentu Europejskiego. Wystawi go SLD na Dolnym Śląsku - czytamy w dzienniku "Polska".

dv9l44x
dv9l44x

Kibangou jest wykształconym we Wrocławiu inżynierem, a dziś mieszkającym pod Oławą lokalnym działaczem SLD. W Polsce mieszka od ponad ćwierć wieku. - Jestem obywatelem polskim, czuję się Polakiem i jestem z tego dumny - mówi w rozmowie z „Polską”. Nad Odrą spędził większość swojego życia.

Patrick Kibangou, który zna siedem języków, trzy europejskie i cztery afrykańskie, w europarlamencie chciałby pracować na rzecz tego, by stworzyć naszej gospodarce możliwości rozwoju także przez współpracę gospodarczą z Afryką - m.in. w oparciu o instytucje UE, choćby poprzez udział naszych firm w realizacji projektów finansowanych przez różne fundusze unijne związane z pomocą dla krajów ACP, tj. Afryki, Karaibów i Pacyfiku. - Orientuję się w tamtejszych realiach - mówi.

Ale chociaż predyspozycji mu nie brak, może mieć z tym problem. A to dlatego, że - choć SLD chętnie będzie używało jego wizerunku w kampanii - to na liście wyborczej polski polityk kongijskiego pochodzenia znajdzie się gdzieś pośrodku stawki. A wrocławską jedynką będzie Lidia Geringer de Oedenberg, znana pianistka, malarka, dziennikarka i dotychczasowa deputowana do PE.

Gdyby jednak Kibangou się dostał, to byłby pierwszym polskim czarnoskórym europosłem. Do tej pory żaden pochodzący z Afryki Polak nie odegrał istotniejszej roli w naszym życiu politycznym. Polski parlament nie doczekał się jeszcze swojego odpowiednika Richarda Mbewe, doktora ekonomii z Zambii, który jest jednym z najczęściej wypowiadających się ekspertów ekonomicznych.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj