Czarna lista pradodawców - dłużników
Komisja Krajowa "Solidarności" pracuje nad stworzeniem jawnego krajowego rejestru pracodawców dłużników. Na czarnej liście znajdą się wszyscy ci pracodawcy, którzy zalegają z wypłatami wynagrodzeń pracowniczych - poinformowała Zuzanna Górska z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
24.05.2004 | aktual.: 24.05.2004 15:31
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych narusza ponad dwie trzecie skontrolowanych firm. Jak podkreśliła Główny Inspektor Pracy minister Anna Hintz, najgorsza sytuacja pod względem przestrzegania prawa pracy przy wypłacie wynagrodzeń występuje w budownictwie, handlu oraz obsłudze nieruchomości. Problem dotyczy zarówno dużych zakładów, które utraciły płynność finansową jak i małych pracodawców, którzy inwestują kosztem zadłużania się u pracowników.
Minister Hintz przypomniała, że inspektor pracy stwierdzając naruszenie przepisów o wynagrodzeniu może ukarać pracodawcę grzywną nałożoną w drodze mandatu. Maksymalna wysokość tej grzywny wynosi obecnie tysiąc złotych. Inspektor może również skierować wniosek o ukaranie pracodawcy do sądu grodzkiego. Sąd grodzki może zaś nałożyć karę w wysokości do 5 tysięcy złotych. Uporczywe i złośliwe naruszanie uprawnień pracowniczych jest kwalifikowane jako przestępstwo i wówczas inspektor pracy jest zobowiązany powiadomić o tym prokuraturę.