Czarna lista Fundacji Wolność i Demokracja
Fundacja Wolność i Demokracja upubliczniła nazwiska prawie 500 osób odpowiedzialnych za represje polityczne na Białorusi - pisze "Rzeczpospolita".
07.03.2008 | aktual.: 20.03.2008 13:35
Nazwisko, czasami imię, a czasami inicjały. Krótkie, najczęściej jednozdaniowe opisy. W większości dotyczą osób mało znanych lub zupełnie nieznanych, anonimowych zazwyczaj pracowników urzędów państwowych, szkolnictwa, prokuratury, milicji, KGB i sądów.
Informacje zbieraliśmy od osób represjonowanych i organizacji obrony praw człowieka - powiedział "Rz" Marek Bućko, sekretarz warszawskiej Fundacji Wolność i Demokracja, autor projektu. Podkreśla, że na liście nie znalazły się nazwiska osób, co do których nie było pewności. Podajemy tylko fakty - mówi. Na liście są 472 nazwiska. Pół setki nauczycieli, rektorów i dyrektorów szkół. Znalazło się tu ponad 50 urzędników.
Jest też ponad 100 sędziów, a także około 50 prokuratorów. I około 20 innych osób, jak "Kruczkowski Tadeusz - b. prezes Związku Polaków na Białorusi, związany z reżimem (...) - zwolnił z pracy z przyczyn politycznych dyrektora Domu Polskiego w Grodnie Z. Bogusza".
Założyciel fundacji Michał Dworczyk mówi, że opublikowanie takiej listy jest konieczne. Widać to na przykładzie Polski. W przyszłości na Białorusi może się okazać, że nikt nie był winny - powiada.
Organizatorzy akcji zastanawiają się, czy listy nie przekazać MSWiA, by znajdujący się na niej ludzie otrzymali zakaz wjazdu do Polski. Na przykład sędzia Natalia Kozioł z Grodna, która skazała wielu działaczy Związku Polaków na Białorusi - mówi Bućko. Lista musiałaby zostać zweryfikowana przez nasze służby konsularne. Ale kilkadziesiąt przypadków jest ewidentnych - dodaje.
Dopóki minister nie zapozna się ze sprawą, trudno mi coś powiedzieć na ten temat - oświadczyła rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka. (PAP)