Czabański i Targalski bez absolutorium
Minister skarbu zakończył Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Polskim Radiu. Absolutorium uzyskali wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej z wyjątkiem byłego prezesa Krzysztofa Czabańskiego i członka zarządu Jerzego Targalskiego.
Ministerstwo skarbu oświadczyło w piątek, że obaj prezesi: Czabański - odpowiedzialny za ogół prac zarządu, w tym planowanie ekonomiczne, oraz Jerzy Targalski, który był odpowiedzialny za politykę finansową, nie uzyskali absolutorium na podstawie informacji Państwowej Inspekcji Pracy oraz wyjaśnień spółki dotyczących wdrożenia zaleceń audytora.
Zakończenie WZA w Polskim Radiu oznacza - podobnie jak w TVP - że spółka pozostaje bez rady nadzorczej. Walne wygasiło bowiem jej trzyletnią kadencję.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapewnia, że w ciągu dwóch tygodni Polskie Radio i Telewizja Polska będą mieć nowe rady nadzorcze.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski mówi, że zakończenie działalności rad nadzorczych jest standardową procedurą. Teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi wybrać nową radę, a minister Grad musi wyznaczyć swojego przedstawiciela - przypomniał przewodniczący Kołodziejski.
Przewodniczący KRRiT odniósł się również do zapewnienia ministerstwa skarbu, że w Polskim Radiu nie zostanie wprowadzony kurator. W Polskim Radiu zarząd ma stabilną pozycję, więc minister Grad nie ma powodów, by zgłaszać wniosek o kuratora dla Polskiego Radia.
Członków rad nadzorczych mediów publicznych wybiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jednego członka w każdej radzie wskazuje ministerstwo skarbu.
Ministerstwo skarbu w przyszłym tygodniu rozpocznie rozmowy z przedstawicielami środowisk twórczych na temat obsady rad nadzorczych mediów publicznych.