Trwa ładowanie...
d38fvmb

Ćwiąkalski podał kwotę odszkodowania, jakiej żąda dla Tomasza Komendy

Pełnomocnik niesłusznie skazanego Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski będzie walczył o odszkodowanie dla swojego klienta. - Tomasz Komenda ma zniszczone całe życie. 18 mln zł. Milion za każdy rok w zakładzie karnym - zapowiedział.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda (WP.PL)
d38fvmb

Sprawą Tomasz Komendy żyła cała Polska. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię - zabójstwo 15-letniej Małgosi - której nie popełnił. Przeżył koszmar. Znęcano się nad nim psychicznie i fizycznie. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo.

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę od zarzutów. Tym samym przychylił się do opinii śledczych, według których Komenda nie popełnił zbrodni. - W sprawie zbrodni jest podejrzana zupełnie inna osoba. Nie jest to Tomasz Komenda - powiedzieli sędziowie SN po ogłoszeniu decyzji.

Teraz Komenda będzie walczył w sądzie o odszkodowania za niesłuszne więzienie.

d38fvmb

Niewinnie skazany

Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za zabójstwo i gwałt 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej z Miłoszyc. Kluczowym dowodem było DNA zabezpieczone z włosa na czapce zostawionej przez sprawcę. Jednak do ustalenia DNA wykorzystano mało precyzyjną metodę. Inne badanie wykazało, że włos nie należał do mężczyzny.

W czasie śledztwa Komenda przekonywał, że noc sylwestrową, gdy doszło do zbrodni, spędził we Wrocławiu. Jego wersję potwierdziło 12 osób. Nikt jednak nie dał im wiary. Później, jak twierdził, zeznania wymusili na nim policjanci. Mężczyzna przyznał, że był w Miłoszycach i odbył stosunek z nieznajomą dziewczyną.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice ofiary. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r., a prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czasu M. przebywa w areszcie.

d38fvmb

Tomasz Komenda odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. 15 marca wrocławski sąd penitencjarny warunkowo zwolnił go z dalszego odbywania kary.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgosi Kwiatkowskiej prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

d38fvmb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Tragedia w Szaflarach. Zobacz jak wyglądał eksperyment procesowy

d38fvmb

Podziel się opinią

Share
d38fvmb
d38fvmb
Więcej tematów