PolskaCudowny Obraz Matki Bożej otrzyma bursztynową sukienkę

Cudowny Obraz Matki Bożej otrzyma bursztynową sukienkę

Gdański artysta-jubiler Mariusz Drapikowski jest autorem nowej, bursztynowej sukienki dla cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, nazwanej "sukienką zawierzenia".

22.08.2005 18:20

Po raz pierwszy sukienka nałożona zostanie na obraz 26 sierpnia o godz. 10.30 podczas uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Wówczas nastąpi poświęcenie sukienki i nałożenie koron ofiarowanych przez papieża Jana Pawła II, które Ojciec Święty pobłogosławił na dzień przed swoją śmiercią.

Na napisanie sukienki - bo sukienkę dla obrazu pisze się, jak ikonę, a nie wykonuje - zużyto 30 kg bursztynu, sporo złota i srebra oraz tysiąc brylantów. Bryły bursztynu ważyły kilogram i więcej, były niezwykłej urody, a pochodziły z Polski, z Sambii (obwód kaliningradzki) i Ukrainy, stąd różne kolory - złocisty, żółty i biały.

Wyrzeźbiona sukienka waży 9 kg. Umieszczono ją na srebrnej konstrukcji, a następnie okuto złotem i ozdobiono małymi brylantami. Motywem zdobniczym są lilie andegaweńskie, których malarskie wyobrażenie znajduje się również na Obrazie Jasnogórskim. Szaty Madonny i Jezusa mają lamówki z patynowanego srebra. Na wysokości szyi umieszczony został napis, słowa po wielekroć powtarzane przez Jana Pawła II - "Totus Tuus" - "Cały Twój". W dłoni Maryja trzyma bursztynową różę.

To jest unikatowe dzieło sztuki zdobniczej i jubilerskiej - podkreśla przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. - Za ten wyjątkowy i serdeczny dar dziękuję wykonawcy - panu Drapikowskiemu i ofiarodawcom. Niech to wotum przez wieki świadczy najpełniej o ich wierze i czci dla Maryi, Królowej Polski.

Pomysł stworzenia tego szczególnego wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej zrodził się w grudniu 2003 roku w Rzymie, podczas dorocznej pielgrzymki ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Mariana Lubelskiego, związanej z przekazaniem opłatków na papieski stół wigilijny.

Towarzyszyłem ojcu przeorowi i wówczas zrodziła się myśl, aby godnie uczcić zbliżający się jubileusz 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry - powiedział Drapikowski. - Wydarzenia związane z ostatnimi dniami życia oraz śmierci papieża Polaka sprawiły, iż podjęta wtedy inicjatywa przybrała również charakter podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej za życie i pontyfikat Jana Pawła II oraz za jego bezgraniczną postawę zawierzenia Królowej Polski, wyrażoną w słowach - Totus Tuus.

Kolejnym motywem napisania tej sukienki jest 25-lecie powstania "Solidarności", zrywu, który z modlitwy do Jasnogórskiej Królowej Polski czerpał swoje inspiracje i przyniósł upragniony dar wolności - dodał artysta.

Projekt krystalizował się przez rok. W tym czasie artysta wielokrotnie bywał na Jasnej Górze, mierzył dokładnie obraz i dopasowywał elementy sukienki, ale sama realizacja trwała ledwie dwa miesiące. Drapikowski wyznał, że wykonał tę pracę dzięki swoim współpracownikom, którzy pracowali w zespole pod jego kierunkiem i nadzorem, czasami po 16 godzin na dobę.

Te prace, które poświęcam Bogu i Matce Bożej, to są realizacje złotnicze z wykorzystaniem przepięknego materiału - polskiego złota, jak nazywany jest bursztyn. Bursztyn jest cudownym materiałem, ciepłym w dotyku, o najróżniejszych barwach, przeźroczystościach. Poza tym ma taką niezwykłą tożsamość narodową - bursztyn jest kojarzony z Polską, Polska jest kojarzona z bursztynem. Cóż cenniejszego z naszej ziemi moglibyśmy podarować Matce Bożej? - powiedział bursztynnik z Gdańska.

Drapikowski jest także twórcą bursztynowej monstrancji i bursztynowej róży, ofiarowanych dla Matki Bożej Jasnogórskiej, a także bursztynowego ołtarza, który powstaje w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ozdabiany był od chwili jego przybycia na Jasną Górę, natomiast sukienkami od połowy XVII wieku. Dotąd powstało siedem sukienek - ofiarowanych jako wota lub uszytych z kosztowności - darów pielgrzymów. Jest wśród nich brylantowa, rubinowa, są złote i srebrne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)