Cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej do bazyliki
Tysiące pielgrzymów przyjechały do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolskie), aby wziąć udział w uroczystym przeniesieniu cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego św. Doroty do licheńskiej bazyliki, największej świątyni w kraju.
To z pewnością najważniejsze wydarzenie roku 2006 w naszym sanktuarium, które nieprzypadkowo odbywa się w dniu corocznej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Wolą pielgrzymów, z ofiarności których powstała bazylika, było, aby Matka Boża w swym wizerunku licheńskim znalazła się w wybudowanej ku jej czci nowej świątyni - podkreślił kustosz sanktuarium, marianin, ksiądz Wiktor Gumienny.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła przed południem procesja ze zdjętym z ołtarza głównego kościoła św. Doroty wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Przeszła ona od kościoła parafialnego w starej części sanktuarium do bazyliki w jego nowej części, ulicami Lichenia, przy wtórze bijących dzwonów.
W dotychczasowym kościele parafialnym obraz Matki Bożej został umieszczony w 1857 roku. Wcześniej, przez pięć lat, wisiał w kościele drewnianym, dokąd przeniesiono go z lasu w Grąblinie niedaleko Lichenia. Zapoczątkowało to historię Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
Niewielki obraz Matki Bożej Licheńskiej jest olejną kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został przez nieznanego artystę na modrzewiowej desce w drugiej połowie XVIII wieku. Według ustnych przekazów, obraz przywiózł w okolice Lichenia i zawiesił na drzewie w lesie grąblińskim żołnierz napoleoński Tomasz Kłossowski, który zawdzięczał Maryi życie, po tym jak został ranny w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 roku.
Kiedy obraz wisiał w lesie, kilkakrotnie - jak podają przekazy - Matka Boża ukazała się modlącemu się przy nim miejscowemu pasterzowi, wzywając ludzi do pokuty i modlitwy. Obraz uznano za cudowny, kiedy w 1852 roku wybuchła epidemia cholery, a wśród ludzi pielgrzymujących do wizerunku Maryi zaczęły zdarzać się nagłe uzdrowienia.
Podczas II wojny światowej obraz Matki Bożej Licheńskiej ukrywali parafianie. Do kościoła św. Doroty wrócił w marcu 1945 roku. W 1967 roku odbyła się jego uroczysta koronacja przez prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1994 roku na terenie licheńskiego sanktuarium rozpoczęto budowę nowej świątyni. W czerwcu 1999 roku pobłogosławił ją papież Jan Paweł II, podczas swojej wizyty w Licheniu. Po dziesięciu latach budowy została uroczyście poświęcona. Decyzją Episkopatu Polski stała się wotum jubileuszowym Kościoła katolickiego w Polsce. Nazywana jest Świątynią Trzeciego Tysiąclecia, a jej budowę w całości sfinansowano z datków pielgrzymów. Od 2005 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej.