Cudowne przeżycie stewardessy w 1972 roku - oszustwem
Niemiecki dziennikarz dementuje wersję wydarzeń z 1972 roku, zgodnie z którą jugosłowiańska stewardessa przeżyła katastrofę samolotu, do której doszło na
wysokości 10 kilometrów - informuje agencja dpa. Ów "cud", którego bohaterką była Vesna Vulović, dostał się do księgi rekordów Guinnessa. Teraz niemiecki dziennikarz radiowy
Peter Hornung-Andersen twierdzi, powołując się na całe lata badań, że było to oszustwo czeskich tajnych służb.
W piątek i w sobotę Hornung-Andersen ma przedstawić swoją wersję w audycjach na antenie niemieckiego publicznego radia ARD. Hornung-Andersen jest praskim korespondentem radia.
Prawdą jest - ustalił dziennikarz - że w 26 stycznia 1972 roku doszło do katastrofy samolotu DC-9 jugosłowiańskich linii lotniczych JAT nad wsią Srbska Kamenice w północnych Czechach, niedaleko granicy z NRD. Prawdą jest też, że stewardessa jako jedyna przeżyła katastrofę, w której zginęło 27 ludzi. Nie jest natomiast prawdą, że przyczyną katastrofy była bomba na pokładzie.
Hornung-Andersen twierdzi, że samolot rozpadł się na wysokości co najwyżej kilkuset metrów nad ziemią i nie z powodu wybuchu bomby. Według niemieckiego dziennikarza, który badał tajne akta, rozmawiał ze świadkami i ekspertami, jest bardzo prawdopodobne, że samolot JAT przez pomyłkę ostrzelały czechosłowackie samoloty bojowe. Aby ukryć to przed opinią publiczną, wymyślono "cud" ze stewardessą, która przeżyła upadek z 10 tysięcy metrów.
Rzeczniczka czeskiego zarządu lotnictwa cywilnego Jitka Ungerova powiedziała agencji CTK, że tamta katastrofa jugosłowiańskiego samolotu jest "niestarzejącym się przebojem" i że co jakiś czas w mediach pojawiają się najróżniejsze spekulacje na ten temat. Do takich spekulacji zaliczyła też ustalenia niemieckiego dziennikarza. Dodała, że eksperci czeskiego zarządu lotnictwa cywilnego nie będą ich komentować.