WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Cudowne przeżycie stewardessy w 1972 roku - oszustwem

Niemiecki dziennikarz dementuje wersję wydarzeń z 1972 roku, zgodnie z którą jugosłowiańska stewardessa przeżyła katastrofę samolotu, do której doszło na
wysokości 10 kilometrów - informuje agencja dpa. Ów "cud", którego bohaterką była Vesna Vulović, dostał się do księgi rekordów Guinnessa. Teraz niemiecki dziennikarz radiowy
Peter Hornung-Andersen twierdzi, powołując się na całe lata badań, że było to oszustwo czeskich tajnych służb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cudowne przeżycie stewardessy w 1972 roku - oszustwem
(AFP)
WP

W piątek i w sobotę Hornung-Andersen ma przedstawić swoją wersję w audycjach na antenie niemieckiego publicznego radia ARD. Hornung-Andersen jest praskim korespondentem radia.

Prawdą jest - ustalił dziennikarz - że w 26 stycznia 1972 roku doszło do katastrofy samolotu DC-9 jugosłowiańskich linii lotniczych JAT nad wsią Srbska Kamenice w północnych Czechach, niedaleko granicy z NRD. Prawdą jest też, że stewardessa jako jedyna przeżyła katastrofę, w której zginęło 27 ludzi. Nie jest natomiast prawdą, że przyczyną katastrofy była bomba na pokładzie.

Hornung-Andersen twierdzi, że samolot rozpadł się na wysokości co najwyżej kilkuset metrów nad ziemią i nie z powodu wybuchu bomby. Według niemieckiego dziennikarza, który badał tajne akta, rozmawiał ze świadkami i ekspertami, jest bardzo prawdopodobne, że samolot JAT przez pomyłkę ostrzelały czechosłowackie samoloty bojowe. Aby ukryć to przed opinią publiczną, wymyślono "cud" ze stewardessą, która przeżyła upadek z 10 tysięcy metrów.

WP

Rzeczniczka czeskiego zarządu lotnictwa cywilnego Jitka Ungerova powiedziała agencji CTK, że tamta katastrofa jugosłowiańskiego samolotu jest "niestarzejącym się przebojem" i że co jakiś czas w mediach pojawiają się najróżniejsze spekulacje na ten temat. Do takich spekulacji zaliczyła też ustalenia niemieckiego dziennikarza. Dodała, że eksperci czeskiego zarządu lotnictwa cywilnego nie będą ich komentować.

Polub WP Wiadomości
WP
WP