WP
WP

Cudowna pigułka - zamiast odchudzać zabija

Niezwykle popularny lek na otyłość Acomplia (chemiczna nazwa - rimomabant) został wycofany z aptek w krajach UE, gdy okazało się, że po kuracji nim pacjenci popadają w depresję, a nawet odbierają sobie życie. Choć lek ten nie był Polsce zarejestrowany, pacjenci często go stosują. Acomplię można kupić przez internet lub na targowiskach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Do naszego kraju lek trafiał też za pośrednictwem pracujących w Wielkiej Brytanii Polaków. Acomplię przywiozła mi z Londynu siostra. Początkowo byłam zachwycona, bez żadnych wyrzeczeń schudłam w ciągu dwóch tygodni pięć kilogramów. Ale potem zaczęło się ze mną dziać coś złego. Nie mogłam opanować podenerwowania, płakałam z byle powodu - opowiada Magda z Pruszcza Gdańskiego, przed trzema dniami wypisana ze szpitala w Gdańsku.

Acomplia pojawiła się na rynku dwa lata temu i została okrzyknięta cudowną pigułką na otyłość. Pomyślnie przeszła badania kliniczne i została zarejestrowana w USA oraz w krajach UE. Jednak od jakiegoś czasu do Światowego Centrum Monitorowania Niepożądanych Działań Leków zaczęły napływać niepokojące sygnały od lekarzy z różnych krajów. Ich zdaniem lek pogłębiał stany depresyjne i wpływał negatywnie na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, a nawet skłaniał do samobójstwa. Jako pierwsza wycofała go z aptek Wielka Brytania. Potem inne kraje.

POLSKA Gazeta Krakowska

WP

J.Gromadzka-Anzelewicz

Polub WP Wiadomości
WP
WP