PolskaCricoteka Kantora - w maju wystawa w Warszawie

Cricoteka Kantora - w maju wystawa w Warszawie

Działalność krakowskiej Cricoteki,
autorskiej instytucji Tadeusza Kantora dokumentującej twórczość
artysty, będzie można oglądać w maju na wystawie w Warszawie.
Ekspozycja zostanie otwarta 13 maja w Bibliotece Narodowej.

Prezentacja obejmie część zbiorów Cricoteki początkowo działającej jako Ośrodek Teatru Cricot 2, od początku istnienia instytucji w 1980 r. aż do śmierci Kantora w 1990 r. Na ekspozycję złożą się m.in. rysunki, obrazy, rękopisy i szkice, plakaty, programy i katalogi wystaw, recenzje, książki, fotografie, obiekty ze spektakli i kostiumy. Na wideo będzie można obejrzeć próby do spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę".

Cricoteka gromadziła i nadal kompletuje dokumentację twórczości Tadeusza Kantora, elementy scenografii Teatru Cricot 2, którego był twórcą, rzeźby i obrazy artysty. W pomieszczeniach krakowskiego ośrodka Kantor rekonstruował obiekty z wcześniejszych spektakli. Tu odbywały się próby niektórych spektakli.

Będzie można zobaczyć także zarejestrowany proces powstawania obrazu "Klęska wrześniowa" malowanego przez Kantora w ośrodku. Obraz ten będzie także eksponowany. Majowy wernisaż wystawy będzie połączony z promocją trzytomowej publikacji - "Pism Tadeusza Kantora" wydanych przez Cricotekę i Zakład im. Ossolińskich.

Tegoroczne imprezy związane z twórczością Tadeusza Kantora - reżysera, malarza, scenografa, pisarza - związane są z przypadającymi w tym roku rocznicami. W kwietniu minęła 90. rocznica urodzin artysty, a w grudniu przypada 15. rocznica jego śmierci. W 2005 r. mija także 30 lat od premiery najgłośniejszego przedstawienia Kantora "Umarłej klasy", 25 lat od pierwszego spektaklu "Wielopole, Wielopole" i 20 lat od "Niech sczezną artyści".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)