"Corriere della Sera": trudno będzie otworzyć papieskie okno
"Corriere della Sera", podobnie jak
wszystkie włoskie gazety, pisze, że uczestnicy pogrzebu Papieża,
żegnając go 13-minutową owacją i okrzykami, domagali się
jego natychmiastowej beatyfikacji.
Gazeta zauważa jednocześnie, że żywiołowe okrzyki Włochów nie podobały się pogrążonym w smutku polskim pielgrzymom. W komentarzu podkreślono, że ponowne otwarcie słynnego okna w Pałacu Apostolskim będzie równie trudne, jak wybór następcy Jana Pawła II.
"Swoim powszechnym uczuciem utraty Ojca i niestrudzonym żądaniem: 'Święty, natychmiast Święty', ludzie pokazali, że oczekują następcy, który nie sprawi, że będą czuli się osieroceni" - twierdzi "Corriere della Sera". Dziennik podkreśla, że kardynałowie, patrząc podczas mszy pogrzebowej w stronę papieskiego okna, zadawali sobie pytanie, komu przyjdzie pokazać się w nim światu po 27 latach. Dziennik stwierdza, że tylko przeciętne ateistyczne myślenie mogłoby pomylić kult jednostki z prawdziwą świętością Jana Pawła II.
"Nie tylko to okno i ten plac, ale całe chrześcijaństwo czeka na człowieka, który będzie umiał zarządzać tą wielką instytucją i stać na straży przekazywanej prawdy" - podkreśla komentator mediolańskiej gazety konkludując: "Trudno być następcą Karola Wojtyły".
W artykule, zatytułowanym "Był inny od nas wszystkich", nestor włoskiego dziennikarstwa Enzo Biagi przypomina wypowiedzi najbliższych przyjaciół Papieża, zebrane przed prawie pięcioma laty z okazji jego 80. urodzin.
Były redaktor naczelny "Corriere della Sera" Piero Ostellino wspomina natomiast, jak w 1985 r. został zaproszony na kolację do Jana Pawła II. Przy stole - opowiada - ksiądz Stanisław Dziwisz powiedział: "Bogu dzięki Pana gazeta nie jest już komunistyczna", a Papież poprawił go mówiąc "Dzięki Panu Ostellino i Bogu".
Sylwia Wysocka