Coraz więcej zadowolonych z życia Polaków
Mijający rok był dla Polaków okresem, w
którym mieliśmy najlepsze samopoczucie w całym ostatnim 18-leciu -
wynika z serii badań przeprowadzonych przez CBOS.
Samopoczucie Polaków ośrodek ocenia każdego roku, zadając respondentom dziewięć pytań, dotyczących częstości doświadczania przez nich pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych.
W ocenie CBOS mijający rok przyniósł dalszą poprawę samopoczucia Polaków. "Obecnie jest ono najlepsze w całym analizowanym okresie, obejmującym lata 1988-2006" - podano w komunikacie z badania.
Według CBOS, w stosunku do przełomowego roku 1989 umocniły się pozytywne emocje - znacznie wzrosły odsetki badanych często odczuwających zadowolenie z tego, że coś im się w życiu udało (zadowolonych przybyło z 29 do 49%); pewność, że wszystko układa się dobrze ma obecnie 48% (a miało 28%), dumę z własnych osiągnięć wyraża 40% (wtedy 24%).
Jednocześnie - podkreśla ośrodek - u obywateli osłabły uczucia negatywne. Z 70 do 45% zmalał odsetek osób często doświadczających zdenerwowania i rozdrażnienia, zniechęcenia, znużenia (z 59 do 35%), wściekłości (z 41% do 23) oraz stanów depresyjnych (z 36 do 23%).
Ankietowani zauważają w swoim otoczeniu przede wszystkim lęk, obawę przed przyszłością, niepewność jutra (36%, o 5 punktów mniej niż rok temu) oraz - znacznie rzadziej - ogólne niezadowolenie, brak wiary w jakąkolwiek poprawę (17%), a także apatię, rezygnację, pogodzenie z losem (15%, o 3 punkty więcej niż przed rokiem).
CBOS podaje, że prawie nie zmieniły się odsetki ankietowanych wielokrotnie doznających uczucia bezradności (obecnie 34%, dawniej 29%) oraz mających poczucie, że jako obywatele są lekceważeni przez władzę (dziś 30%, a dawniej 28%).
Co czwarty badany dostrzega odprężenie i zadowolenie, którym towarzyszy przede wszystkim poczucie, że jest trochę lepiej (19%), oraz - znacznie rzadziej - wiara w lepsze jutro (6%). Z badań przeprowadzonych w latach 1988-2006 wynika, że przemianom w Polsce towarzyszy stopniowa poprawa samopoczucia rodaków. Pozytywne zmiany zachodzą także w postrzeganiu przez Polaków nastrojów swojego środowiska społecznego.
Ostatnie badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 1-4 grudnia na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.