Trwa ładowanie...
d157nnm
13-12-2005 04:35

Coraz więcej stulatków

Do połowy XXI wieku liczba polskich
stulatków wzrośnie dziesięciokrotnie, zapowiada "Rzeczpospolita".

d157nnm
d157nnm

Do tego czasu ludzi żyjących ponad wiek ma być na świecie dwudziestokrotnie więcej niż dziś, tj. 3,3 mln. Według prognoz ONZ, tylko w Japonii będą oni stanowili prawie 1% społeczeństwa. W Polsce będzie ich 21 tysięcy. Przyczyną tego procesu są zmiany demograficzne, jakie zachodzą zwłaszcza w państwach rozwiniętych. Ich mieszkańcy żyją coraz dłużej, w coraz lepszych warunkach.

Sekretowi długiego życia postanowili przyjrzeć się nasi naukowcy. Przez trzy i pół roku w ramach projektu "Genetyczne i środowiskowe czynniki długowieczności polskich stulatków" (zamówionego i sfinansowanego przez Komitet Badań Naukowych) przebadali 344 osoby spośród najstarszych mieszkańców kraju. Pracowali przy nim specjaliści z 22 grup badawczych. Do opracowania został tylko raport końcowy, który ma się ukazać w przyszłym roku.

W latach 1960-1990 nastąpiła "demograficzna eksplozja" stulatków. W wielu krajach ich liczba wzrosła ponad dziesięciokrotnie, przy czym w Japonii i Niemczech - dwudziestokrotnie. Dlatego badania podobne do tych w Polsce przeprowadzono w wielu państwach na świecie.

Czym różnią się nasi stulatkowie od innych? - Spośród najstarszych ludzi żyjących w naszym kraju tylko co dziesiąta osoba ma własne zęby. We Włoszech na przykład połowa - mówi dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Być może jest to nie tylko wynik odpowiedniej opieki medycznej, ale i śródziemnomorskiej diety.

d157nnm

- W porównaniu ze stulatkami z innych państw, zwłaszcza zachodnich, długowiecznych w Polsce charakteryzują znaczne zaburzenia ostrości wzroku czy słuchu, tłumaczy dr Elżbieta Łuczywek z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. - To skutek nie przeprowadzenia w odpowiednim czasie właściwej korekty, na przykład wyposażenia w aparat słuchowy.

Długowieczność nie jest zapisana w genach, choć znajdują się w nich pojedyncze informacje, które bez wątpienia jej sprzyjają. Jak mówi dr Elżbieta Łuczywek, w wynikach biochemicznych badań stulatków nie odnotowano obecności jednej z par genów białka apolipoproteiny E. U osób je posiadających wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na alzheimera.

- Polacy w coraz mniejszym stopniu boją się starości. Coraz mniej bowiem kojarzy im się ona z niedołęstwem, twierdzi geriatra dr Alicja Klich-Rączka z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum w Krakowie. Jak jednak ostrzega, możliwość długowieczności, jaką stwarza medycyna, jest bronią obosieczną. Starsi ludzie cierpią bowiem wraz z wiekiem na coraz większą ilość chorób. (PAP)

d157nnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d157nnm
Więcej tematów