Coraz więcej Polaków skarży się na podrażnienia oczu
Ponad 50% Polaków ma problemy z
narządem wzroku. Na podrażnienie, suchość i zmęczenie oczu skarży
się aż 80% osób zgłaszających się do okulisty - poinformowała dr Alicja Pas-Wyroślak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Zdaniem specjalistki, w dużym stopniu odpowiedzialne są za to: postęp cywilizacyjny - rozpowszechnienie się komputerów, samochodów, klimatyzacji oraz związana z nim zmiana stylu życia, np. inny sposób spędzania czasu wolnego. Znaczącą rolę odgrywa też wzrost zanieczyszczenia środowiska.
Wśród objawów podrażnienia oczu dr Pas-Wyroślak wymieniła zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego pod powiekami, zmęczenie narządu wzroku, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt, czy ból oczu. Według niej, mogą mu też towarzyszyć symptomy ogólne, np. bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica.
Jak oceniła okulistka, ważną rolę w rozwoju podrażnień oczu odgrywają zmiany w składzie i strukturze tzw. filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej oko, złożonej z trzech warstw - śluzowej, wodnej i lipidowej (tłuszczowej).
W procesie powstawania filmu łzowego i pokrywania nim gałki ocznej ważną rolę odgrywa mruganie powiekami. Normalnie mrugamy średnio 10-15 razy na minutę. Tymczasem, podczas różnych codziennych czynności częstość mrugania spada. Dzieje się tak np. podczas pracy przy komputerze - spadek częstości mrugania o 66%, szybkiej jazdy samochodem - o 68%, czytania książek - o 53%.
Przez to dochodzi do przesuszenia powierzchni gałki ocznej. Wysychanie filmu łzowego może prowadzić do wystąpienia zespołu suchego oka i związanych z nim problemów - pogorszenia widzenia, uszkodzenia i owrzodzenia rogówki, większej podatności na infekcje, problemy z wykonywaniem wielu czynności.
Dr Pas-Wyroślak podkreśliła, że oko ludzkie nie jest przystosowane do tego, by przez kilkanaście godzin dziennie wykonywać pracę wymagającą akomodacji do odległości 30-50 cm. Dlatego, z zaleceń dotyczących warunków pracy wynika, że czas spędzany dziennie przed komputerem i monitorami nie powinien przekraczać 5 godz. i powinien być przedzielony regularnymi przerwami, w czasie których powinniśmy więcej mrugać, wpatrywać się w dal, a nawet zamknąć oczy.
Według okulistki, nie można też bagatelizować oświetlenia, wilgotności i temperatury w miejscu pracy. Oprócz oświetlenia punktowego, potrzebne jest też oświetlenie ogólne, które zapobiega przemęczeniu mięśni regulujących rozwarcie źrenicy.
Wśród czynników, które przyczyniają się do podrażnienia oczu dr Pas-Wyroślak wymieniła też palenie papierosów, noszenie soczewek kontaktowych, a nawet dietę, która może mieć wpływ na skład filmu łzowego. Jeśli będzie on zbyt ubogi w pewne związki tłuszczowe, to może dochodzić do zbyt szybkiego wysychania łez.
Liczy się również wiek, gdyż u starszych osób spada częstość mrugania i nawilżenie oka. Płeć - kobiety częściej mają podrażnienia oczu. Różne choroby ogólne - metaboliczne, hormonalne, choroby skóry, nowotwory. Choroby i wady narządu wzroku - wady anatomiczne, alergie, urazy i nieprawidłowości powierzchni oka oraz stosowanie różnych leków - nasennych, hormonalnych, obniżających ciśnienie krwi, sterydowych.
Zdaniem dr Pas-Wyroślak, większości osób z objawami suchego oka można pomóc w łatwy sposób - eliminując, lub ograniczając czynniki będące przyczyną problemu oraz podając leki nawilżające rogówkę. Mają one postać kropli lub żelu i uzupełniają warstwę wodną lub śluzową filmu łzowego albo wszystkie trzy jego warstwy. (mg)