Coraz więcej młodych ludzi zakaża się HIV
Statystycznie każdego dnia dwie osoby w
Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV; każdego roku wykrywa się
ponad 700 zakażeń. Specjaliści alarmują: rośnie liczba ryzykownych
zachowań, a coraz więcej zakażonych HIV to osoby młode.
30.11.2007 | aktual.: 30.11.2007 14:18
W przededniu Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia, Krajowe Centrum ds. AIDS zaprezentowało na konferencji prasowej w Warszawie dane epidemiologiczne dotyczące HIV/AIDS w Polsce i na świecie oraz przedstawiło swe działania w dziedzinie profilaktyki HIV/AIDS skierowane do nauczycieli i młodzieży.
Problem AIDS to problem ludzi młodych, to ich dotyka w znacznym stopniu epidemia HIV/AIDS. Większość ludzi, szczególnie młodych, uważa, że ryzyko zakażenia ich nie dotyczy - powiedziała dziennikarzom dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anna Marzec- Bogusławska.
Jak wyjaśniła, choć w początkowych latach, główną drogą rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce było używanie dożylnych środków odurzających oraz kontakty homoseksualne męskie, obecnie obserwujemy wzrost liczby zakażeń będących konsekwencją ryzykownych zachowań seksualnych. W ogólnej liczbie zakażeń przeważają mężczyźni, jednak w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zakażeń u kobiet, co wynika z rozprzestrzeniania się wirusa także w populacji osób heteroseksualnych.
Zdaniem księdza Arkadiusza Nowaka, prezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który zajmuje się osobami z HIV/AIDS od 1989 r., konieczna jest praca z młodzieżą, nie tylko podnosząca poziom wiedzy na temat profilaktyki HIV/AIDS lecz także ucząca młodych ludzi umiejętności podejmowania przemyślanych, mądrych decyzji życiowych._ Wiedza musi przełożyć się na konkretne zachowania_ - podkreślił ks. Nowak.
Zwrócił również uwagę na konieczność prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. Nie da się prowadzić profilaktyki HIV/AIDS bez odpowiedzialnej edukacji seksualnej- zaznaczył. Dodał, że szefowa gabinetu politycznego minister edukacji narodowej zwróciła się do niego z propozycją współpracy w zakresie profilaktyki HIV/AIDS i wyraził nadzieję, że ministerstwo wesprze działania Krajowego Centrum ds. AIDS.
Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" Mateusz Liwski zapowiedział, że wkrótce w warszawskich szkołach ponadgimnazjalnych rozpocznie się akcja edukacyjna nt. profilaktyki HIV/AIDS. Dodał, że poparcie dla tego projektu zadeklarowało Biuro Edukacji m.st. Warszawy. To bardzo potrzebna inicjatywa, ponieważ badania wskazują, że w ciągu ostatnich lat poziom wiedzy na ten temat wśród młodzieży znacznie się obniżył - powiedział.
Marzec-Bogusławska przypomniała, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który wprowadził bezpłatne leczenie retrowirusowe. Obecnie każdy chory ma dostęp do leczenia. Niestety, wciąż za mało środków przeznaczamy na działania profilaktyczne. W zeszłym roku - najmniej ze wszystkich krajów UE - poinformowała.
Według szacunków UNAIDS pod koniec 2007 roku na świecie było ok. 33 mln osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS. Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ok. 7 tys. osób, z czego ok. 10% stanowią dzieci. Blisko połowa zakażeń dotyczy osób między 15 a 24 rokiem życia.
Każdego dnia na świecie umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS ok. 6 tys. osób. Tylko w tym roku 2,5 mln ludzi na całym świecie zakaziło się wirusem HIV, a z powodu choroby zmarło 2,1 mln osób.
Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że w Polsce blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca października 2007 r. w naszym kraju wykryto ponad 11.181 osób zakażonych HIV, odnotowano 1.992 zachorowań na AIDS, co najmniej 887 chorych zmarło. Aż 58% osób, które uległy zakażeniu HIV, nie ukończyło 29 roku życia, w tym 8% w momencie zakażenia nie ukończyło dwudziestego roku życia.