Trwa ładowanie...
ukraina

Coraz trudniejsza sytuacja na Ukrainie. OBWE: ostrzał w Awdijiwce i Doniecku

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) apeluje o wstrzymanie walk na Ukrainie. Według najnowszych informacji, silny ostrzał prowadzony jest nie tylko w Awdijiwce, ale także w centrum Doniecka. Co ciekawe, OBWE obarcza winą za ponowną eskalację konfliktu obie strony: zarówno siły rządowe jak i prorosyjskich separatystów.

Share
Coraz trudniejsza sytuacja na Ukrainie. OBWE: ostrzał w Awdijiwce i Doniecku
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alexander Ermochenko
d2rutke

Od kilku dni ponownie zaostrza się konflikt pomiędzy władzami w Kijowie a prorosyjskimi separatystami na Ukrainie. Światowe media łączą ten ponowny wzrost temperatury w Donbasie z zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, który ma opinię przywódcy przychylnego Rosji.

Największe walki toczą się obecnie w leżącej około 20 kilometrów na północ od Doniecka Awdijiwce, jak i w samym Doniecku. Według OBWE centra tych miast były ostrzeliwane przez całą minoną noc. Organizacja podkreśla, że są liczne ofiary wśród ludności cywilnej i wzywa do zaprzestania ostrzałów.

d2rutke

Oficjalnie władze mówią o trzech ofiarach cywilnych, a armia podaje informacje o śmierci co najmniej 10 żołnierzy ukraińskich sił rządowych. Nieoficjalne dane podają jednak dużo większą liczbę ofiar. Dodatkowo Awdijiwka odcięta jest od dostaw prądu, wody i ciepła, od wtorku obowiązuje tam stan wyjątkowy.

Tego samego dnia OBWE obarczyła winą za ponowną eskalację konfliktu w Donbasie obie strony. Jak mówił wtedy wiceszef SMM OBWE Alexander Hug, przyczyną tego, co się dzieje są prowokacyjne działania zarówno separatystów jak i strony rządowej.

(JJ)

d2rutke

Podziel się opinią

Share
d2rutke
d2rutke
Więcej tematów