Coraz mniej ufamy Unii Europejskiej
Ciągle spada
zaufanie Polaków do Unii Europejskiej - wynika z sondażu Ipsos. W lutym niewielkie zaufanie
do Unii lub jego brak zadeklarowała ponad połowa Polaków (55%), zaufanie duże lub dość duże - 30%
W porównaniu do stycznia o 4 pkt proc. wzrosła liczba osób mających do UE zaufanie "niewielkie" lub w ogóle jej nie ufający. Natomiast odsetek badanych deklarujących co najmniej "dość duże" zaufanie do Unii spadł w ciągu ostatniego miesiąca o 9 pkt proc.
Jak podkreślono w sondażu, jeszcze do niedawna większość Polaków miała do Unii Europejskiej "bardzo duże" lub "dość duże" zaufanie. Jednak od października 2003 roku nasz stosunek do UE zaczął się pogarszać.
Według autorów badania, nietrudno wskazać okoliczności, w jakich zaufanie Polaków do Unii zaczęło topnieć. Zbiegło się to z debatą dotyczącą projektu konstytucji UE, a ściślej biorąc - zmian ustaleń z Nicei, których konsekwencją miało być przyznanie Polsce mniejszej liczby głosów w Radzie UE.
Również wcześniej, przed referendum akcesyjnym, odnotowano spadek zaufania do UE. Jak podkreślono w sondażu, niewątpliwie do takiego spadku przyczyniła się wówczas kampania przedreferendalna, kiedy to do głosu częściej niż zwykle dochodzili przeciwnicy Unii.
Jednak to właśnie w przeddzień referendum - w maju 2003 roku - Unia cieszyła się największym zaufaniem Polaków. Zaufanie "bardzo duże" i "dość "duże" do UE deklarowało wówczas 53% badanych, a zaufanie "niewielkie" lub "żadne" - 36%.
Sondaż przeprowadzono od 4 do 10 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15 lat.