Trwa ładowanie...
d3or6f1
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Coraz częściej to rodzice porywają swoje dzieci

Rocznie dochodzi już do ponad 300 tzw. porwań rodzicielskich. Problem narasta - informuje "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz częściej to rodzice porywają swoje dzieci
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d3or6f1

W ubiegłym roku udzieliliśmy 314 porad dotyczących takich spraw i przyjęliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń o dzieciach uprowadzonych przez jedno z rodziców - mówi Grzegorz Kostka z Fundacji Itaka.

Jak dodaje, to prawie trzykrotnie więcej niż kilka lat temu.

Jeszcze pięć lat temu takich spraw było najwyżej kilkadziesiąt - odnotowuje "Rz".

d3or6f1

Itaka zabiegła, by takie uprowadzenia były karalne. To się jednak nie udało.

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości po zbadaniu sytuacji uznał, że problemem nie jest zły zapis w kodeksie karnym, ale egzekucja już istniejącego prawa - mówi Kostka. Jak wskazuje, kuratorom brak narzędzi, by wyegzekwować na rodzicu porywaczu np. wyrok nakazujący oddanie dziecka.

Kostka uważa, że potrzebne jest zaostrzenie kar za niedostosowanie się do wyroku. Chcemy, by rodzic, który porwał dziecko i lekceważy orzeczenie sądu, ponosił bardziej dotkliwe konsekwencje, niż grzywna 500 zł, jak jest obecnie - wyjaśnia.

d3or6f1

Podziel się opinią

Share

d3or6f1

d3or6f1
Więcej tematów