Trwa ładowanie...
d2n3l1k
sondaż
02-02-2005 14:05

Coraz bardziej podoba nam się w Unii Europejskiej

W styczniu 60% respondentów uznało, że członkostwo Polski w UE jest czymś dobrym - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Oznacza to wzrost pozytywnych opinii na temat członkostwa naszego kraju w Unii o 4 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem z grudnia 2004 r.

d2n3l1k
d2n3l1k

Odsetek osób negatywnie oceniających członkostwo Polski w UE zmniejszył się do 9% (z 12% poprzednio) i - jak informuje OBOP - jest najniższy spośród wszystkich notowanych do tej pory od lipca 2003 r. - czyli miesiąc po referendum akcesyjnym - gdy wynosił on 17%.

Znaczącą i stabilną grupę stanowią wciąż osoby niezdecydowane - 26% respondentów uważa, że obecność Polski w strukturach unijnych nie ma ani pozytywnego, ani negatywnego charakteru. Co dwudziesty badany (5%) nie potrafił jednoznacznie wypowiedzieć się w tej sprawie.

Podrożało

87% ankietowanych - a więc o 6 punktów proc. mniej niż w grudniu 2004 r. - oceniło, że większość artykułów codziennego użytku podrożała po wejściu Polski do UE.

Zdaniem 43% respondentów nastąpił znaczny wzrost cen, niemal tyle samo osób - 44% - uważa, że podwyżki są nieznaczne.

d2n3l1k

W ocenie 10% badanych, po 1 maja 2004 r. poziom cen nie zmienił się - oznacza to zwiększenie się grupy osób tak uważających o 5 punktów proc.

Osoby, które po przystąpieniu Polski do Unii zauważyły obniżki cen, stanowią - podobnie jak w poprzednich miesiącach - mniej niż 1% ankietowanych. 3% badanych nie miało zdania na temat zmian cen po wejściu Polski do UE.

Życie takie samo

Zdecydowana większość respondentów OBOP uważa, że integracja kraju z Unią nie miała wpływu na życie Polaków. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, ponad trzy czwarte badanych - 77% - oceniło, że ich życie nie zmieniło się po wejściu Polski do Unii.

12% badanych uważa, że ich życie zmieniło się na gorsze (w poprzednim sondażu 14%). Natomiast 9% badanych ma poczucie zmian na lepsze (w grudniu 2004 r. 8%). Wpływu członkostwa Polski w UE na swoje życie nie potrafiło ocenić 2 proc. ankietowanych.

d2n3l1k

W ostatnich miesiącach powoli zwiększa się liczba osób uważających, że integracja z Unią przyczynia się do poprawy sytuacji w kraju.

Zdaniem 35% ankietowanych (poprzednio 31%) po wejściu Polski do UE, sytuacja w kraju zmieniła się na lepsze, natomiast w ocenie 13% (poprzednio 15%) - na gorsze. 44% badanych uznało, że sytuacja w kraju nie zmieniła się - w grudniu 2004 r. uważało tak 46%, a 8% (tak jak poprzednio) nie miało w tej kwestii zdania.

Po raz pierwszy od wejścia Polski do UE - informuje OBOP - ponad połowa respondentów (54%) uznała, że członkostwo Polski w UE wpłynęło na poprawę pozycji Polski w świecie. To najwyższy wynik z dotychczas uzyskanych, wyższy o 7 punktów proc. w stosunku do grudnia 2004 r.

d2n3l1k

Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób, które uważają, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej nie zmieniła się - sądzi tak 32% ankietowanych - poprzednio 37%.

Przekonanie o tym, że międzynarodowa pozycja Polski pogorszyła się po wejściu do UE, wyraziło 4% badanych (poprzednio 7%), a 10% ankietowanych nie wyraziło zdania na temat tego, jak integracja z UE wpłynęła na pozycję naszego kraju w świecie.

TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 6-10 stycznia 2005 r. w grupie 1005 Polaków powyżej 15. roku życia.

d2n3l1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3l1k
Więcej tematów