Trwa ładowanie...
IAR

Coraz bardziej niepokojąca sytuacja. Ponad 8 tys. zarażonych Ebolą

3879 zmarłych i ponad 8 tysięcy zarażonych to najnowszy bilans wirusa Ebola. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia obejmują przypadki do 5 października, kiedy sporządzano najnowszy tygodniowy raport.
Share
Hiszpanie z niepokojem obserwują sprawę zakażeń Ebolą
Hiszpanie z niepokojem obserwują sprawę zakażeń EboląŹródło: AP
d30gh0h

Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w Gwinei i Sierra Leone. Liczba zachorowań nadal w tych krajach rośnie. WHO dodaje, że w Liberii zanotowano nieznaczny spadek zachorowań, ale statystyki dotyczące tego kraju mogą być niepełne. Jest to mało prawdopodobne i twórcy raportu raczej oceniają, że organy epidemiologiczne nie dają sobie rady z rejestracją kolejnych przypadków.

Mimo protestów obrońców praw zwierząt w Hiszpanii uśpiono psa pielęgniarki zarażonej Ebolą. "Niestety, ale nie mieliśmy innego wyjścia" - powiedział przedstawiciel władz w Madrycie. Kwarantannie w szpitalu poddany został mąż pielęgniarki.

Władze podjęły także decyzję o dezynfekcji mieszkania pielęgniarki i uśmierceniu jej psa o imieniu Excalibur, na co zgodził się także madrycki sąd. Kampanię na rzecz ratowania psa rozpoczął mąż pielęgniarki. "Excalibur jest sam w domu, ma wodę i jedzenie, nie może nikogo zarazić" - powiedział mężczyzna dziennikowi "El Pais".

d30gh0h

Do akcji ratowania czworonoga włączyli się obrońcy praw zwierząt. Około 50 z nich próbowało zablokować pracownikom ochrony zdrowia wejście do mieszkania pielęgniarki. Dopiero po interwencji policji i przepychankach z aktywistami służbom medycznym udało się zabrać psa z mieszkania. Excalibur został uśpiony.

Hiszpańscy lekarze weterynarii podkreślają, że nie wiadomo, czy istnieje niebezpieczeństwo, że psy mogą przenosić wirusa, bo kwestia ta nie została dostatecznie zbadana. "Nie możemy jednak ryzykować. Decyzja o eliminacji zwierzęcia była konieczna" - powiedział szef madryckiego zrzeszenia lekarzy weterynarii Felipe Vilas.

Pies należał do pielęgniarki zarażonej Ebolą podczas pracy w madryckim szpitalu Carlosa III.

To pierwszy przypadek zarażenia tym wirusem poza Afryką. Kobieta opiekowała się cierpiącym na Ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września.

d30gh0h

Podziel się opinią

Share
d30gh0h
d30gh0h
Więcej tematów