Computex 2006: Asus z nForce 5/i965 dla Intela Core 2 Duo oraz notebookami ze skóry
Chodząc po Tajnej widać jedno - Asus to w Azji bardzo popularna marka...notebooków. W krótkim czasie producentowi temu udało się zdobyć bardzo silną pozycję na tak konkurencyjnym rynku. Widać to także na Computeksie, bo oferta notebooków tej marki jest równie bogata jak płyt głównych z których firma wyrosła.
07.06.2006 | aktual.: 08.06.2006 15:04
Notebooków Asus zaprezentował kilkadziesiąt modeli. Można by o nich napisać książkę, lecz zamiast to czynić przybliżę Wam najciekawsze moim zdaniem modele. Wrażenie robiły miniaturowe notebooki wyposażone w procesory Intel Core Duo w wersji niskonapięciowej. Układy te zużywają do 15 W energii. Nic dziwnego, że notebooki te mogą ważyć niewiele ponad kilogram, a przy tym są urządzeniami naprawdę wydajnymi.
Nie mniej ciekawie prezentowały się notebooki ekskluzywnej serii S6. Te bardzo lekkie laptopy mają obudowy pokryte naturalną skórą. Pokrywę wyświetlacza oraz część notebooka wokół panelu dotykowego pokrywa się skórą ręcznie. Z naturalnym materiałem idealnie komponuje się klawiatura o fakturze szczotkowanego aluminium. Asus twierdzi, że stworzenie takiego notebooka trwa aż 2 miesiące. Będzie to miało z pewnością swoje odzwierciedlenie w słonej cenie modeli S6. Sercem komputerów są procesory dwurdzeniowe Intel Core Duo L2300 i L2400 ( niskonapięciowe wersje modeli Core Duo ). Obraz wyświetlany jest na bardzo dobrych ekranach o przekątnej 11,1 cala wykonanych w technologii Crystal Shine.
Oczywiście komputery są wyposażone w kontrolery sieci WiFi standardu a/b/g oraz kontrolery Bluetooth 2.0. W zależności od wersji dysk twardy ma pojemność 60/80/100 lub 120 GB. Zestaw gniazd obejmuje 3 porty USB, 1 czytnik kart pamięci kilku standardów oraz 1 slot Express Card. Komputer waży 1,37 kg.
Nowości płytowe
Asus nie mógł także zapomnieć o nowych płytach głównych. Przygotował nowe modele z chipsetami NVIDIA nForce 5xx dla platformy Intela oraz Intel 965 ( wcześniej znany jako Broadwater ) dla procesorów Intel Core 2 Duo. W płytach zastosowano dobrze znane z wcześniejszych modeli pasywne chłodzenie chipsetu oraz 8-fazowe zasilanie. Asus wprowadził za to nowe, nieznane wcześniej rozwiązania. Jednym z nich jest O.C. Profile powalający a zachowywanie i wgrywanie ustawień BIOS-u. Dzięki temu możemy zapisane przez nas optymalne ustawienia BIOS-u wysłać np. do kolegi mającego taką samą płytę główną. Możemy także stworzyć na własne potrzeby kilka profili z różnymi parametrami BIOS. Ciekawym pomysłem jest także WiFi AP Solo czyli rozwinięcie kontrolera sieci WiFi do tej pory instalowanego na wybranych płytach Asusa. Teraz nawet jeśli wyłączymy komputer z WiFi AP Solo, użytkownicy innych pecetów z uprawnieniami do korzystania z naszej sieci będą mogli korzystać z dostępu do Internetu czy drukarki sieciowej.
Nowością jest także Asus Crystal Sound czyli połączenie zintegrowanego na płycie głównej kodeka audio ADI z systemem redukcji szumów. Do płyty dodawany jest specjalny mikrofon, który zbiera szumy z otoczenia i generując dźwięk będący do szumu w przeciwfazie eliminuje go. Funkcja ta ma poprawić jakość dźwięku w aplikacjach takich jak np. telefonia IP.
i965 - Core 2 Duo w kilku smakach
Ciekawie prezentowały się płyty główne dla nowych procesorów Intela. Występowały w kilku odmianach i z różnymi chipsetami. Asus pokazał modele z serii opisanej jako Digital Hhome - P5W DH Deluxe z chipsetem i975X i mostkiem ICH7R, w którym m.in. można umieścić karty graficzne pracujące w trybie CrossFire. Z najnowszym mostkiem i965G + ICH8R zobaczyliśmy model P5B-V DH Deluxe, który ma zintegrowany najnowszy rdzeń graficzny Intela i najnowszy mostek południowy. Poza standardowy układ komponentów na płycie wykraczał model BTX - P5B-BM także wyposażony w najnowszy chipset i965.
Popularność wróżymy modelowi P5B Deluxe. Jest świetnie wyposażony, a przemyślany rozkład komponentów na płycie oznacza, że nie będzie problemu z instalacją nawet nietypowych komponentów, jak np. długie karty graficzne.