Trwa ładowanie...
d1yjgcr

Co zrobić z choinką po świętach? Rusza akcja sadzenia drzewek w Krakowie

Po okresie świąteczno-noworocznym czas pożegnać się z bożonarodzeniową choinką. Powstaje pytanie - jak to zrobić? Zgodnie z zapowiedziami, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu umożliwił w tym roku posadzenie drzewek na Błoniach Mogilskich, przy ulicy Klasztornej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co zrobić z choinką po świętach? Rusza akcja sadzenia drzewek w Krakowie
(Fotolia)
d1yjgcr

- Jeśli choinka, nie została zbyt dogrzana podczas świąt to ma około 50 proc. szans na przyjęcie się w nowym miejscu, czyli zdecydowanie więcej, niż gdyby została po prostu wyrzucona - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Michał Pyclik z ZIKiT.

Kolejną sprawą jest to, do kiedy choinkę należy rozebrać. Jak twierdzą przedstawiciele Kościoła, w tym przypadku ważna jest tradycja.

- Pierwszym terminem jest święto Trzech Króli - mówi ks. dr Stanisław Jóźwiak. -Drugim jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W tym okresie z choinką rozstaje się spora cześć Polaków - dodaje.

d1yjgcr

Jednak tradycja może przeszkodzić w prawidłowym przyjęciu drzewek w nowym miejscu. Zdaniem ekologów, najlepszym okresem do nasadzeń jest wiosna, ale są i na to sposoby.

- Do końca lutego choinkę można przechować na balkonie lub garażu. Jednak już teraz za pośrednictwem mediów do ZIKiT trafiały głosy osób, które chcą posadzić choinkę w najbliższych dniach. Wychodząc naprzeciw tym prośbom, w sobotę (17 stycznia) na terenie Błoń Mogilskich w godz. 9:00-11:00 będą pracownicy ZIKiT, którzy poradzą jak posadzić drzewko - informuje Pyclik. - Drzewko można posadzić również samodzielnie w dowolny dzień, przy czym istotne jest by drzewa nie były sadzone bliżej niż 3 metry od drogi - dodaje.

Pomysł na zorganizowanie miejsca, gdzie krakowianie mogliby posadzić po świętach choinkę, pochodzi od samych mieszkańców, którzy zwracali się o taką możliwość od kilku lat.

- W tym roku prowadzone jest wdrożenie testowe - jeśli wielu krakowian skorzysta z tej możliwości będziemy dążyli do kontynuacji akcji w kolejnych latach - zapewniają przedstawiciele ZIKiT.

d1yjgcr

Podziel się opinią

Share
d1yjgcr
d1yjgcr
Więcej tematów