Co ze wsparciem dla Ukrainy? Szef Pentagonu przekazał złe wieści
Minister obrony USA poinformował, że w amerykańskim budżecie obronnym na 2026 r. środki na wsparcie wojskowe dla Ukrainy będą pomniejszone. - Obecna administracja ma zdecydowanie inne spojrzenie na ten konflikt - stwierdził Pete Hegseth. Odniósł się również do ukraińskiej operacji "Pajęczyna".
Co musisz wiedzieć?
- Ukraińska operacja "Pajęczyna": Sekretarz obrony USA przyznał, że atak na rosyjskie lotniska wojskowe był odważny i skuteczny, ale USA nie były o nim wcześniej informowane.
- Zmiany w budżecie: Sekretarz obrony potwierdził redukcję budżetu na wsparcie dla Kijowa, co może wpłynąć na dostawy systemów obrony powietrznej.
- Trwające rozmowy: Rzecznik ukraińskiego MSZ poinformował o trwających rozmowach z Waszyngtonem na temat zakupu amerykańskiej broni.
Hegseth o operacji "Pajęczyna"
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth podkreślił, że ukraińska operacja "Pajęczyna" była dowodem na postępy w wykorzystaniu dronów w działaniach wojennych. Mimo to, USA nie były wcześniej informowane o tej operacji. Hegseth zaznaczył, że Stany Zjednoczone obserwują sytuację i wyciągają wnioski, aby być przygotowanymi na podobne ataki w przyszłości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaka jest Turcja względem Ukrainy i Rosji? "Nie uzna zmiany granic"
W Kongresie Hegseth przyznał, że obecna administracja USA ma inne spojrzenie na konflikt rosyjsko-ukraiński, jeśli chodzi o rolę Rosji jako akresora. - Myślę, że musimy sprecyzować, co oznacza (pojęcie) wygrana. Obecny prezydent jest zaangażowany na rzecz pokoju - zakończenia zabijania - sprecyzował Hegseth.
Przeczytaj także: Szokujące odkrycie. Wypalili napis na ciele ukraińskiego jeńca
Mniejsze wsparcie dla Ukrainy
- Jest redukcja w tym budżecie - przyznał minister, odpowiadając w Kongresie na pytanie dotyczące wsparcia dla Kijowa. W efekcie może to oznaczać mniej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy, kluczowych dla odpierania rosyjskich ataków.
Przeczytaj także: "Rosja jest za słaba". Orban zaskoczył w trakcie wywiadu
Czy USA zmieniają strategię wobec Ukrainy?
Hegseth wyraził przekonanie, że wynegocjowane porozumienie pokojowe jest w najlepszym interesie obu stron konfliktu oraz USA. - Uważamy, że wynegocjowane porozumienie pokojowe jest w najlepszym interesie obu stron i w interesie naszego państwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę konkurencyjne interesy na świecie - dodał szef Pentagonu.
Rzecznik ukraińskiego MSZ Heorhij Tychyj poinformował wcześniej, że do Ukrainy docierają pakiety pomocowe ze Stanów Zjednoczonych. Stwierdził również, że trwają rozmowy z Waszyngtonem na temat zakupu amerykańskiej broni, co może być kluczowe dla dalszej obrony kraju.