Co zaproponuje Ewa Kopacz?
Marszałek Ewa Kopacz powiedziała, że we wtorek przedstawi na posiedzeniu Prezydium Sejmu propozycję powołania komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Ponadto na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu sejm zajmie się pierwszymi projektami obywatelskimi.
20.12.2011 | aktual.: 20.12.2011 08:29
- Uchwała o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji i zmian w kodyfikacji - tę propozycję złożę na Prezydium Sejmu - zapowiedziała Kopacz.
Komisja - jak zapowiadali politycy PO - ma zająć się zmianami w prawie, które ułatwić mają życie przedsiębiorcom. Na jej czele może stanąć poseł PO Adam Szejnfeld. Ponadto rząd utworzył stanowisko pełnomocnika do spraw deregulacji gospodarczych.
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu sejm ma zająć się natomiast pierwszymi obywatelskimi projektami ustaw, nad którymi nie zakończono pracy w poprzedniej kadencji. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji parlament, który kończy swoją kadencję, zamyka wszystkie sprawy, nad którymi pracował (niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdują) i nie przekazuje ich nowemu parlamentowi. Wyjątki od tej zasady to m.in. obywatelskie projekty ustaw i sprawozdania sejmowych komisji śledczych.
Jednym z projektów będzie obywatelski projekt ustawy repatriacyjnej, przygotowany przez Wspólnotę Polską. Pilotował go były prezes stowarzyszenia, b. marszałek sejmu Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Celem projektu jest przyśpieszenie repatriacji Polaków ze Wschodu. W bazie danych ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które mimo obietnicy otrzymania wizy nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich mieszkań.
Sejm ma zająć się też obywatelskim projektem ustawy o ochronie zwierząt, który zakazuje trzymania psów na uwięzi ponad 12 godzin i na łańcuchu krótszym niż 3 metry, wykorzystywania zwierząt w cyrku i zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami. Jego inicjatorem jest m.in. Fundacja "Viva! Akcja dla Zwierząt".
Rozpatrzony zostanie również obywatelski projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody dotyczący przepisów określających podmioty uprawnione do wydawania opinii na temat projektu rozporządzenia w sprawie utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku narodowego. Projekt mówi także o możliwości odwołania dyrektora parku narodowego przed upływem okresu, na jaki został powołany.
- Jest wiele projektów obywatelskich, które zostały wysłane do konsultacji. Projekt obywatelski lub projekt poselski, który nie wymaga konsultacji społecznych, w ramach poprawności legislacyjnej jest decyzją Prezydium Sejmu kierowany do konsultacji. Takie decyzje podejmowaliśmy na poprzednim posiedzeniu Prezydium Sejmu i będziemy podejmować kolejne - zapowiedziała Kopacz.