Co z VAT‑em na mieszkania i domy
Nie ma planów, nie ma definicji i... wciąż nie ma projektów odpowiednich ustaw.
W tym tygodniu pod obrady rządu miała trafić nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jednak nie trafiła. A jak mówią eksperci, brak planów zagospodarowania przestrzennego ogranicza budownictwo mieszkaniowe i podwyższa ceny mieszkań. Wciąż nie ma też definicji budownictwa społecznego, która ma pozwolić na utrzymanie w przyszłym roku 7-procentowej stawki VAT-u na mieszkania i domy.
Cały czas trwa spór między resortem budownictwa i resortem finansów - oba mnisterstwa uzgodniły, że definicją będą objęte mieszkania do 120 metrów kwadratowych i domy do 220 metrów. Nie ma natomiast porozumienia co do wysokości VAT-u na materiały używane do remontów i do samodzielnej budowy domów.
Sytuacja z brakiem definicji i z wpisanymi do projektu ograniczeniami jest dla mniej niezrozumiała - komentuje poranny gość Radia PiN 102FM Jarosław Szanajca, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jak dodają deweloperzy, w ciągu najbliższych lat czeka nas dalszy wzrsot cen mieszkań - choć prawdopodobnie nieco wolniejszy. W tym roku cena jednego metra kwadratowego w Warszawie może pójść w górę o około 15 proc.