Co trzeciego Polaka spotkało szczęście, co szóstego - pech
Co trzeciego Polaka (33%) spotkało w
2005 roku szczęście, 16% - pech. 44% badanych nie
przeczytało w minionym roku żadnej książki, a prawie połowa (48%) kilka razy zorganizowała imprezę dla znajomych - wynika z
sondażu Centrum Badania Opinii
Społecznej, w którym pytano o różne sytuacje i wydarzenia w życiu
Polaków.
Tego typu sondaż CBOS prowadzi od końca lat osiemdziesiątych. Rok 2005 nie przyniósł znaczących zmian w częstotliwości zarówno wydarzeń pozytywnych, jak i negatywnych.
Co trzeci Polak (33%) przyznał, że w minionym roku przynajmniej raz poczuł się szczęśliwy, przy czym tylko jeden na dwudziestu badanych (5%) miał wiele szczęśliwych sytuacji, a co siódmy (15%) - zaledwie kilka. Aż dwie trzecie ankietowanych (67%) nie potrafiło przypomnieć sobie żadnego wydarzenia, które mogliby określić jako szczęśliwe.
Niespełna co szósty ankietowany (16%) wspomniał o jednej nieszczęśliwej dla niego sytuacji w 2005 roku, co jedenastego (9%) w tym okresie nieszczęście spotkało kilkakrotnie, a tylko dwóch na stu badanych (2%) miało wiele takich wydarzeń.
Z deklaracji respondentów wynika, że w minionym roku większość z nich (60%) przynajmniej raz urządziła przyjęcie dla swoich przyjaciół. W grupie tej przeważają osoby, które podjęły się zorganizowania takiej imprezy co najmniej kilka razy (48%).
Co dziesiąty respondent (10%) przyznał, że w ubiegłym roku przeczytał jedną książkę; więcej niż co czwarty (28%) wspomniał o kilku, a niespełna co piąty (18%) o wielu przeczytanych książkach. Całkowite ignorowanie tej formy spędzania czasu wskazało 44% badanych.
Co trzeci ankietowany (35%) mógł pochwalić się obecnością na imprezie sportowej w minionym roku. Niemal tyle samo osób (34%) przynajmniej raz było w tym czasie z rodziną w restauracji. CBOS zaznacza jednak, że nie wie ile osób deklarujących pójście do restauracji odwiedziło jedynie bary szybkiej obsługi w rodzaju McDonald's, Pizza Hut itp.
Do kina wybrał się w roku 2005 niespełna co trzeci badany (31%). Co piąty ankietowany (21%) wyjeżdżał za granicę, z tego 12% opuszczało kraj co najmniej kilka razy.
Ciągle najmniej popularną formą spędzania wolnego czasu jest chodzenie do teatrów. Tylko 15% badanych przyznało, że w minionym roku uczestniczyli w spektaklach teatralnych.
Dwie piąte badanych (40%) przyznało, że w ub.r. przydarzyły im się sytuacje, w których nie czuli się bezpiecznie na ulicy. Co piąty respondent (20%) miał kilka takich przypadków, a niespełna co szósty (16%) wskazał na wiele takich sytuacji. Zagrożenie na ulicy odczuwały częściej kobiety niż mężczyźni.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 6- 9 stycznia 2006 r. na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.