Co trzecia ofiara śmiertelna wypadku do pieszy
Aż jedną trzecią śmiertelnych ofiar wypadków drogowych stanowią piesi. W ubiegłym roku zginęło ich 1157, a blisko 10 tysięcy zostało rannych. Właśnie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego poświęcona była ogólnopolska debata zorganizowana w Siedlcach przez mazowiecką komendę wojewódzką policji oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
10.05.2013 04:26
Mazowiecki komendant wojewódzki policji młodszy inspektor Rafał Batkowski mówił, że choć statystyki są w dalszym ciągu tragiczne, to z każdym rokiem liczba ofiar wypadków maleje. W ubiegłym roku na Mazowszu liczba ofiar śmiertelnych wypadków spadła o 13 procent, a liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach, zmniejszyła się o 24 procent. W pierwszym kwartale tego roku liczba zabitych w wypadkach spadła w kraju o jedną czwartą, a na Mazowszu blisko o połowę.
Według policyjnych statystyk, do potrąceń pieszych najczęściej dochodzi po zmroku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie. Dlatego zdaniem komendanta Batkowskiego potrzebne są działania, które sprawią, że piesi i rowerzyści będą lepiej widoczni na drogach. Doświadczenia innych krajów dowodzą, że lepsza widoczność pieszego może uratować życie, dlatego policja zabiega o to, by na przykład w stosunku do rowerzystów, wprowadzić prawny obowiązek stosowania odblasków. - Chcielibyśmy aby każda osoba, gdy idzie po zmroku nieoświetloną drogą, była wyposażona w elementy odblaskowe - powiedział Rafał Batkowski.
Kampanie społeczne i edukacyjne, a także więcej patroli na polskich drogach - to jedna z recept kierownictwa policji na poprawę bezpieczeństwa. Dlatego - jak zapowiedział zastępca dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podinspektor Rafał Kozłowski - wśród priorytetów jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy drogówki.
W ubiegłym roku w całym kraju doszło do ponad 37 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 3571 osób, a ponad 45 tysięcy zostało rannych.