Co szósta kobieta cierpi z powodu przemocy w rodzinie
Co szósta kobieta na świecie cierpi z
powodu przemocy w rodzinie. W niektórych krajach przeciętnie ponad
dwie na trzy kobiety zostały skrzywdzone przez swojego męża,
partnera, czy chłopaka - wynika z badania przeprowadzonego w 10
krajach przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ogłoszonego w
przededniu Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
To prowadzone przez siedem lat badanie pt. "Zdrowie Kobiet i Przemoc Domowa wobec Kobiet" jest pierwszym tak obszernym kompendium na temat rozmiarów domowej przemocy. Opiera się na wnikliwych wywiadach z 24 tysiącami kobiet w 10 krajach - Bangladeszu, Brazylii, Etiopii, Japonii, Peru, Namibii, Samoa, Serbii i Czarnogórze, Tajlandii i Tanzanii.
Badanie bardzo jasno pokazuje, że ogromna liczba kobiet w ogóle nie zgłasza przypadków przemocy. Jedna piąta kobiet nie dzieli się z nikim takimi informacjami - powiedział współpracujący z WHO Joy Phumaphi. Kobiety nie informują o tym, ponieważ przemoc uważają za rzecz normalną. Inne obawiają się, że stracą dzieci, albo po prostu wstydzą się, że są bite czy wykorzystywane przez partnerów. W wielu przypadkach władze postrzegają przemoc domową jako prywatną sprawę i nie chcą interweniować - wynika z badania.
Według raportu kobiety poddawane przemocy domowej są bite, mają łamane kości, miażdżone czaszki, są podpalane, gwałcone i nieustannie żyją w strachu. Przyczyną agresji, która prowadzi do takich rezultatów, może być spóźniony obiad, nieposłuszeństwo wobec męża lub odmówienie stosunku seksualnego.
Bardzo często cykl przemocy w rodzinie przenoszony jest z pokolenia na pokolenie. Dziecko, które wychowało się w środowisku, gdzie przemoc domowa jest akceptowana lub traktowana jako norma, będzie się podobnie zachowywało - dodał Phumaphi.
Z badania wynika, że 4-12% kobiet było bitych podczas ciąży, przy czym 90% przez ojców nienarodzonego dziecka. Te kobiety nie maja dokąd pójść. Wiele z nich choruje psychicznie; część usiłuje popełnić samobójstwo, niektórym udaje się to zrobić - powiedział Phumaphi. Z raportu wynika również, że ofiary przemocy w rodzinie chorują dwa razy częściej niż inne kobiety.
Mimo że przemoc domowa jest problemem dotyczącym całego świata, zjawisko to dotyka zwłaszcza biedne i niewykształcone społeczeństwa - głosi raport.
25 listopada ustalono jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" na 54. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w grudniu 1999 r. Jest to dzień sprzeciwu wobec przemocy względem kobiet we wszystkich jej formach - przemocy domowej, gwałtów, molestowania seksualnego, torturowania i wykorzystywania kobiet- więźniów, przemocy wobec kobiet w konfliktach zbrojnych.