Trwa ładowanie...
d406zqi
23-10-2004 05:00

Co się dzieje w onkologii?

Wśród pacjentów chorych na raka oraz
zajmujących się nimi lekarzy po wejściu w życie nowych przepisów w
zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapanował chaos. Powstała
niepewność, czy nowe przepisy nie uniemożliwią chorym na nowotwory
kontynuacji leczenia. NFZ zapewnia, że dla leczących się pacjentów
nic się nie zmieniło oraz że są pieniądze na terapie
antynowotworowe - pisze "Nasz Dziennik".

d406zqi
d406zqi

Problemy z leczeniem onkologicznym zaczęły się od początku października, kiedy w życie weszła nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Od tego momentu powstało olbrzymie zamieszanie z finansowaniem przez NFZ leków dla chorych na nowotwory. Na mocy starych przepisów chorzy na raka mogli być leczeni na podstawie dwóch dróg postępowania. Jednak od początku miesiąca NFZ nie może już udzielać tzw. indywidualnej zgody na leczenie, która była wydawana na wniosek lekarza. Wszystko przez to, że postanowiono ujednolicić system - podaje dziennik.

Terapie mają być obecnie realizowane jedynie w formie programów terapeutycznych. Aktualnie na liście NFZ znajduje się jedenaście terapeutycznych programów onkologicznych. Wymagający nieprzerwanego leczenia pacjenci oraz lekarze są obecnie zdezorientowani. Nie mają bowiem informacji na temat kontynuowania terapii i czekają na rozwiązanie problemu przez urzędników. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że w ich sytuacji nic się nie zmieniło - informuje "Nasz Dziennik".

NFZ honoruje wszystkie decyzje, które zapadły jeszcze za czasów obowiązywania poprzedniej ustawy. Jeżeli lekarz czy pacjent ma decyzję wydaną w poprzednich miesiącach o finansowaniu leczenia ze środków publicznych, to będzie ona honorowana - powiedział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller, starając się uspokoić sytuację. Dodał, że podjęte przez NFZ decyzje jeszcze na starych zasadach skutkujące przedłużeniem terapii będą w ten sposób kontynuowane do jej zakończenia. Ci, którzy dopiero rozpoczną leczenie, będą to robić już na nowych zasadach. Według Millera, nie zostały też wykorzystane jeszcze wszystkie pieniądze przeznaczone w tym roku na leczenie onkologiczne. Z 230 mln zł na realizowanie w tym roku onkologicznych programów terapeutycznych wydano niewiele ponad połowę, bo 125 mln zł - podkreśla gazeta.

d406zqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d406zqi
Więcej tematów