PolskaCo roku tysiąc noworodków w Polsce ma problemy ze słuchem

Co roku tysiąc noworodków w Polsce ma problemy ze słuchem

Co roku w Polsce rodzi się ponad tysiąc
noworodków z wadami słuchu. Od blisko roku działa w naszym kraju
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.
Wyniki jego pracy przedstawiono na konferencji w
warszawskim Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków powstał w 2002 roku z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zakupiono sprzęt do badań przesiewowych dla 446 ośrodków neonatologicznych, uzupełniono wyposażenie 54 ośrodków audiologicznych. Wszystkie ośrodki wyposażono w urządzenia do wprowadzania danych i ich przesyłania. Przeszkolono kilka tysięcy osób wykonujących obecnie badania.

W Polsce dzięki programowi badania słuchu przechodzi 95,5% noworodków. Do tej pory przebadano prawie 340 tys. dzieci.

"Badanie przeprowadza się w drugiej dobie życia. Jest ono proste i nieinwazyjne - do ucha wkłada się cieniutką sondę, która rejestruje otoemisje akustyczne. Są to cichutkie dźwięki, które emituje prawidłowo działające ucho wewnętrzne, w sposób spontaniczny lub w odpowiedzi na docierające do ucha bodźce słuchowe" - powiedziała koordynator medyczny Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, dr Marzanna Radziszewska-Konopka.

Jak wyjaśniła, jeżeli badanie nie wypadnie prawidłowo, powtarza się je w dniu wypisu ze szpitala. Dzieci ze stwierdzonymi nieprawidłowościami lub takie, u których występują czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, są kierowane do ośrodków, gdzie wykonuje się badania diagnostyczne. Jeżeli rozpoznane zostanie trwałe uszkodzenie słuchu, dziecko kierowane jest do jednego z ośrodków wczesnej interwencji, gdzie rozpoczyna się rehabilitacja słuchowa i dopasowywany jest aparat słuchowy.

"Do tej pory nie przebadano w tak krótkim czasie aż tyle dzieci w kierunku uszkodzenia słuchu. Nigdzie na całym świecie nie wprowadzono takiego programu w tak krótkim czasie, np. w Wielkiej Brytanii trwa wprowadzanie programu, a w Niemczech dopiero zaczyna się mówić o takich badaniach" - zaznaczyła.

Późne wykrycie wad słuchu może spowodować trudności w opanowaniu języka mówionego, zaburzenia w rozwoju społecznym, emocjonalnym, a także w nabywaniu umiejętności poznawczych.

Podczas wtorkowej konferencji jeden z banków zaprezentował nową kartę płatniczą, dzięki której będzie można wesprzeć działania Fundacji WOŚP. Dwa złote - od banku i klienta - z każdej transakcji zostaną przekazane na konto Programu, podobnie jak 50% każdej opłaty rocznej za kartę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)