Co robić, by spowolnić utratę pamięci?
Hobby, takie jak czytanie książek, robótki ręczne, a nawet gry komputerowe może opóźniać pojawienie się problemów z pamięcią (tj. demencji) - potwierdziły amerykańskie badania.
18.02.2009 | aktual.: 18.02.2009 18:38
Niestety, nie można tu zaliczyć oglądania telewizji, a spędzanie wielu godzin przed szklanym ekranem może wręcz przyspieszać utratę pamięci.
Naukowcy z Mayo Clinic w stanie Minnesota doszli do takich wniosków po przebadaniu 200 osób w wieku 70-89 lat z łagodnymi zaburzeniami pamięci. Zebrali od nich informacje na temat codziennych zajęć z ostatniego roku i aktywności umysłowej między 50. a 65. rokiem życia. Dla porównania, przebadano też grupę osób bez problemów z zapamiętywaniem.
Okazało się, że osoby, które w średnim wieku zajmowały się czytaniem książek, różnymi grami czy sztukami rękodzielniczymi (np. robieniem na drutach czy tworzeniem patchworków) były o 40% mniej narażone na zaburzenia pamięci.
Ci, którzy spędzali mniej niż 7 godzin dziennie przed telewizorem również byli mniej narażeni na utratę zdolności pamięciowych - o 50%, w porównaniu z większymi miłośnikami TV.
Jak ocenia jeden z autorów pracy dr Yonas Geda, badania te są bardzo optymistyczne, dowodzą bowiem, że starzenie się nie musi być procesem biernym, na który nie mamy wpływu. Zwyczajnie ćwicząc mózg można spowolnić procesy utraty pamięci.
Ujemną stroną tych badań jest fakt, że naukowcy polegali na wspomnieniach pacjentów na temat codziennych zajęć i aktywności umysłowej w przeszłości.
Zdaniem Sarah Day, szefowej działu zdrowia publicznego w Towarzystwie Alzheimerowskim, ponieważ w następnej dekadzie liczba chorych na alzheimera, czyli najgorszy rodzaj demencji, znacznie wzrośnie, rozpaczliwie potrzebne są metody zapobiegania demencji.
Aktywność fizyczna oraz uczenie się nowych rzeczy (np. nowego języka) czy rozwiązywanie krzyżówek mogą sprawiać przyjemność, ale potrzeba więcej badań, które potwierdziłyby, że ten rodzaj aktywności może przeciwdziałać demencji, zaznacza badaczka.
Naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań na spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się w Seattle w stanie Waszyngton w dniach 25 kwietnia - 2 maja.