Co Polacy piszą do Powstańców?
Tysiące kartek i setki listów, a w każdej korespondencji kilka ciepłych słów do Powstańców Warszawskich. Kampania BohaterON – włącz historię nabrała tempa – okazuje się, że Polacy bardzo chętnie przyłączają się do akcji i – co ważniejsze – mają wiele do przekazania uczestnikom walk o stolicę. Co nadawcy pocztówek piszą do Powstańców?
01.09.2016 | aktual.: 01.09.2016 15:19
W akcji biorą udział zarówno Polacy przebywający w kraju, jak i ci, którzy mieszkają poza jego granicami. Na pocztówkach zapewniają, że nigdy nie zapomną o Powstańcach Warszawskich, a dowodem codziennej pamięci są właśnie wysłane w ramach kampanii BohaterON kartki. Nadawcy korespondencji wyrażają wdzięczność uczestnikom walk o stolicę za podjęty przed 72 laty trud, są pod wrażeniem ich odwagi i chęci dalszej walki – walki o pamięć. Niektórym napisanie: „dziękuję” nie wystarcza – chcieliby przekazać milion słów.
– Okazuje się, że kilka słów to dla Polaków za mało, by wyrazić swoje uznanie za patriotyczną postawę i odwagę Powstańców Warszawskich. Wiele osób pisze listy, niektórzy własnoręcznie wykonują kartki. Otrzymujemy także dużo maili i telefonów od osób, które chciałyby jeszcze bardziej zaangażować się w podtrzymywanie pamięci historycznej – mówi Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu BohaterON.
Do Powstańców piszą również najmłodsi. 12-letnia dziewczynka zapewnia, że bardzo dużo wie o uczestnikach walk sprzed 72 lat, z kolei jeden chłopiec zdradza, że lubi słuchać piosenek o Powstaniu Warszawskim.
„Dziękujemy za pokazanie nam, czym są patriotyzm, odwaga i miłość do Ojczyzny. Na zawsze będą Państwo w naszych sercach! Pamiętamy!” – napisała Anna z Zielonej Góry z córkami Mają i Leną.
– Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że mogliśmy umożliwić przedstawicielom różnych pokoleń napisanie tych paru słów od siebie uczestnikom walk o stolicę. Wypisując kartki do wybranych osób, Polacy poznają historie Powstańców. Co ważne, wiele pocztówek przychodzi od młodych ludzi – dzieci, uczniów, studentów. Cieszymy się, że Polacy w każdym wieku pamiętają o historii i bohaterach swojego kraju – dodaje Agnieszka Łesiuk.
Kampania BohaterON, która ma na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich poprzez wysłanie im symbolicznych pocztówek z życzeniami, rozpoczęła się 3 sierpnia. Udział w niej może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Bezpłatne kartki są dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto, pociągach Pendolino, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego, na największych warszawskich dworcach oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Do 28 sierpnia pocztówki można odebrać również w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto istnieje możliwość wysłania kartki przez Internet (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi.
Akcja trwa do 2 października i do tego dnia Polacy mogą wysyłać pocztówki do Powstańców. Lista punktów dystrybucji kartek znajduje się na stronie rel="nofollow">
Kampania zyskała wsparcie bohaterów popularnego serialu „Czas honoru”: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego i Macieja Zakościelnego. Gwiazdy wzięły udział w spotach – telewizyjnym i radiowym, które są emitowane na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.