Trwa ładowanie...

Co Polacy piszą do Powstańców?

Tysiące kartek i setki listów, a w każdej korespondencji kilka ciepłych słów do Powstańców Warszawskich. Kampania BohaterON – włącz historię nabrała tempa – okazuje się, że Polacy bardzo chętnie przyłączają się do akcji i – co ważniejsze – mają wiele do przekazania uczestnikom walk o stolicę. Co nadawcy pocztówek piszą do Powstańców?

Share
Co Polacy piszą do Powstańców?
Źródło: codziennie_do_fundacji_sensoria_przychodza_nowe_kartki
d529nh0

W akcji biorą udział zarówno Polacy przebywający w kraju, jak i ci, którzy mieszkają poza jego granicami. Na pocztówkach zapewniają, że nigdy nie zapomną o Powstańcach Warszawskich, a dowodem codziennej pamięci są właśnie wysłane w ramach kampanii BohaterON kartki. Nadawcy korespondencji wyrażają wdzięczność uczestnikom walk o stolicę za podjęty przed 72 laty trud, są pod wrażeniem ich odwagi i chęci dalszej walki – walki o pamięć. Niektórym napisanie: „dziękuję” nie wystarcza – chcieliby przekazać milion słów.

– Okazuje się, że kilka słów to dla Polaków za mało, by wyrazić swoje uznanie za patriotyczną postawę i odwagę Powstańców Warszawskich. Wiele osób pisze listy, niektórzy własnoręcznie wykonują kartki. Otrzymujemy także dużo maili i telefonów od osób, które chciałyby jeszcze bardziej zaangażować się w podtrzymywanie pamięci historycznej – mówi Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu BohaterON.

d529nh0

Do Powstańców piszą również najmłodsi. 12-letnia dziewczynka zapewnia, że bardzo dużo wie o uczestnikach walk sprzed 72 lat, z kolei jeden chłopiec zdradza, że lubi słuchać piosenek o Powstaniu Warszawskim.

„Dziękujemy za pokazanie nam, czym są patriotyzm, odwaga i miłość do Ojczyzny. Na zawsze będą Państwo w naszych sercach! Pamiętamy!” – napisała Anna z Zielonej Góry z córkami Mają i Leną.

– Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że mogliśmy umożliwić przedstawicielom różnych pokoleń napisanie tych paru słów od siebie uczestnikom walk o stolicę. Wypisując kartki do wybranych osób, Polacy poznają historie Powstańców. Co ważne, wiele pocztówek przychodzi od młodych ludzi – dzieci, uczniów, studentów. Cieszymy się, że Polacy w każdym wieku pamiętają o historii i bohaterach swojego kraju – dodaje Agnieszka Łesiuk.

Kampania BohaterON, która ma na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich poprzez wysłanie im symbolicznych pocztówek z życzeniami, rozpoczęła się 3 sierpnia. Udział w niej może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Bezpłatne kartki są dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, punktach Lotto, pociągach Pendolino, wybranych samochodach Uber, Muzeum Powstania Warszawskiego, na największych warszawskich dworcach oraz u wolontariuszy podczas koncertów Lata z Radiem. Do 28 sierpnia pocztówki można odebrać również w czarnym namiocie Rakoobrony na plaży w Gdyni. Ponadto istnieje możliwość wysłania kartki przez Internet (Platforma Envelo) – zostanie ona wydrukowana i w formie tradycyjnej przekazana adresatowi.

d529nh0

Akcja trwa do 2 października i do tego dnia Polacy mogą wysyłać pocztówki do Powstańców. Lista punktów dystrybucji kartek znajduje się na stronie

Kampania zyskała wsparcie bohaterów popularnego serialu „Czas honoru”: Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Jakuba Wesołowskiego i Macieja Zakościelnego. Gwiazdy wzięły udział w spotach – telewizyjnym i radiowym, które są emitowane na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

d529nh0

Podziel się opinią

Share
d529nh0
d529nh0
Więcej tematów