Co piąty Polak popiera rozwodu
20% Polaków jest zwolennikami rozwodów,
a 15% to zdecydowani ich przeciwnicy - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
13.03.2008 | aktual.: 13.03.2008 12:47
Według CBOS, najliczniejszą grupę badanych (62%) stanowią umiarkowani zwolennicy rozwodów, którzy generalnie ich nie popierają, ale w pewnych sytuacjach uznają za dopuszczalne. Tylko nieliczni respondenci (2%) nie potrafią zająć stanowiska w tej kwestii, a 1% ankietowanych ma inne zdanie na ten temat.
Z analiz CBOS wynika, że bezwarunkową akceptację rozwodów częściej niż pozostali wyrażają badani w wieku 25-34 lata (28%), a zdecydowany sprzeciw - stosunkowo najczęściej osoby mające 65 lat i więcej (30%).
Według sondażu CBOS, liczba zagorzałych przeciwników rozwodu wyraźnie maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia badanych. Bezwzględnym brakiem usprawiedliwienia rozwodów relatywnie najczęściej wyróżniają się osoby, które swoją edukację zakończyły w szkole podstawowej (22%), natomiast przyzwolenie na rozwiązywanie związków małżeńskich na drodze sądowej deklarują głównie respondenci z wyższym wykształceniem (25%).
W ocenie CBOS, ze względu na status zawodowy ankietowanych, idea rozwodów znajduje najwięcej zwolenników wśród robotników niewykwalifikowanych (41%), a następnie kadry kierowniczej (28%), rencistów (27%) i bezrobotnych (25%).
Jak wynika z badań CBOS, najczęściej wskazywaną przez Polaków przyczyną rozwodu może być brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków. Prawie powszechne jest również społeczne przekonanie o dopuszczalności rozwodu w razie opuszczenia rodziny przez jednego z małżonków (85%).
Ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) za wystarczający powód do rozwiązania małżeństwa uznaje alkoholizm jednego z małżonków, a blisko dwie trzecie (63%) zdradę małżeńską.
Według badań CBOS, rzadziej wskazywano chorobę psychiczną współmałżonka (43%) lub chorobę weneryczną (40%).
Z badań CBOS wynika, że najrzadziej usprawiedliwianym przez Polaków powodem rozwiązania małżeństwa jest niemożność posiadania dzieci przez jednego z małżonków. W takim przypadku rozwód dopuszcza tylko co piąty ankietowany (22%), a ponad dwie trzecie (69%) wyraża sprzeciw.
Sondaż został zrealizowany w dniach 1-4 lutego tego roku na liczącej 1137 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (mg)